Nikah Merasimlerinde Alınması Gereken Tedbirler Hakkında

15.06.2020 / 09:07:41 296 okunma

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine nikah merasimlerinde alınası gereken tedbirleri içeren bir genelge gönderildi.  Bu kapsamda, nikâh merasimi için kullanılacak mekânların faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri (İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik vb.) ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave tedbirler alındığı ifade edilerek, alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:


1.  Nikâhlar, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve süre mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.
 
2.  Nikâh merasimi yapılacak mekânların işletmecileri tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Tesisin misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacak.Hazırlanan plan çerçevesinde mekânın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemeleri yapılacak.
 
3.  Kurallar, mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişleri nikâh yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak. 
 
4.  Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, 38 dereceden yüksek olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.
 
5.  Mekân girişlerinde dezenfektan/el antiseptiği bulundurulacak ve misafirlerin ellerini dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.
 
 6.  Nikâh yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince mekânın girişinde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere mekân girişinde maske dağıtılacak. Nikâh merasimi sürecinde de maske takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil) sağlanacak.
 
7.  Nikâh Merasimi Yapılacak Mekânlar;

A.  Yemek, kokteyl vb. ikram yapılarak nikâh merasimi düzenlenen mekânlarda;

• Misafirlerin oturma düzeninde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek.

• Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.

• Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.

• Nikâh esnasında veya akabinde yemek, ikram, kokteyl vb. olması durumunda 30 Mayıs tarihli valiliklere gönderilen genelge  hükümlerine uyulacak. 
 
B.  Nikâh salonu olarak kullanılan masasız (sandalye/koltuk düzeni olan) mekânlarda;

• Sabit sandalye/koltuk düzeni olan nikâh mekânlarında oturma düzeni bir sandalye/koltuk boş olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.

• Sabit sandalye/koltuk düzeni olmayan nikâh mekânlarında oturma düzeni sandalye/koltuklar arası 1 metre mesafe olacak şekilde misafir kabul edilebilecek.

8.  Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.
 
9.  Nikâh merasiminde karşılama, uğurlama ve takı töreninde tokalaşma ya da temasa neden olan davranışlardan uzak durulacak ve mesafe korunacak.
 
10. Takı merasimi, hediyelerin salonun uygun bir yerine konulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.
 
11. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kuralına riayet edilecek.
 
12. Nikâh yapılan mekânlardaki ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kantin/kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak. Teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak.
 
13. Aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafirler için ortak kullanım alanlarında (oturma düzeni dâhil) mesafe şartı aranmayacak.
 
14. Bu genelge kapsamında nikâh yapılacak mekânlarda temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçla müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılmayacak. Ancak sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.
 
15. Nikâh mekânı bünyesinde bulunan mescitler Mayıs ayında valiliklere gönderilen genelge hükümlerine uygun olarak kullanıma açılabilecek. 
 
16. Genel tuvaletlerin giriş kapısı mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek. Düzenlenememesi halinde uygun şekilde paravan konularak giriş kapıları açık tutulacak. Ayrıca tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve çöp kutusu bulundurulacak ve teması mümkün olduğunca azaltabilmek için muslukların, sıvı sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak. El kurutma cihazlarının kullanımına izin verilmeyecek.
 
17. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek. Kapı ve pencereler açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanacak ve havalandırma sistemlerinin kullanımı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulacak.
 
18. Kapalı alanlarda yapılacak nikâh merasimlerinde mekânın sağlıklı havalandırılması için iki nikâh merasimi arasında en az 15 dakikalık zaman bırakılacak, bu süre zarfında şartlara göre kapı/pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonu sağlanacak.
 
19. Genel kullanım alanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların sadece maske, eldiven gibi temizlik malzemeleri için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken diğer atıklarla birleştirilmeyecek.
 
20. Nikâh yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanları kapalı olacak, açık mekânlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Ulaşılabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulacak. Covid­- 19 bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktiviteler yapılmayacak.
 
21. Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb.) temizlendikten sonra araç misafire teslim edilecek.
 
22. Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.
 
23. Valilik/Kaymakamlıklarca, nikâh merasimlerine ilişkin Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, ilgili Bakanlıklar ile yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı/yapacağı tüm düzenlemeler takip edilerek uygulama gözden geçirilecek ve gerekli hallerde güncellenecek.
 
24. Nikâh Yapılacak Mekânlarda Görevli Personele Yönelik Önlemler

• Personelin Covid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanacak.

• Personel girişinde, el dezenfeksiyonu veya antiseptiği bulundurulacak.

• Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle saklanacak. Ayrıca personelin birlikte yaşadığı kişilerin de koronavirüs (Covid­-19) açısından izlenebilmesi için personelden bu kapsamda bilgi alınacak.

• Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan/gelişen çalışanlar tıbbi maske takılarak Covid­-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

• Mekanlarda çalışan personel için yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurulacak. Tüm personel, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipmanı kullanacak (Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, yeni maskenin takılması esnasında ise el temizliğine özen gösterilecektir.).

• Personel kıyafetlerinin günlük temizliği sağlanacak.

• Personel, el temizliğine dikkat etmesi konusunda sürekli uyarılacak (El temizliğini sağlamak için ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacağı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılacağı hususu esas alınacak.).
 
 • Nikah yapılacak mekanlarda görevli personelin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal alanları mesafe koşullarına göre düzenlenerek (bu konuda gerekirse yer işaretlemeleri, şerit, bariyer vb. düzenlemeler yapılacak) bu alanların kapasitesi belirlenecek ve belirlenen kapasiteye uygun olacak şekilde personelce kullanımına müsaade edilecek. Bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacaktır. Ayrıca buralarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulacak.

• Personel, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde Koronavirüs (Covid­-19) semptomlarını görmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin mekân yöneticisine bildirecek.

• Nikah yapılacak mekan yönetimince personele belirli periyotlarla ve herhangi bir şüpheli durumun varlığı (yüksek ateş, öksürme, nefes daralması, koku alma duyusunda kayıp, halsizlik vb.) halinde Koronavirüs (Covid­-19) testi yaptırılacak. Sonuçlar kayıt altına alınarak muhafaza edilecek, test sonucu pozitif çıkan ya da test sonucu pozitif biriyle temaslı olması nedeniyle takibe giren, test sonucu pozitif olup iyileşen ancak son negatif test sonucundan itibaren 14 günlük takip süresi geçmeyen ve kendisi veya birlikte yaşadığı kişinin şüpheli durumda olması nedeniyle test yaptırılan personelin test sonucu alınana kadar çalışmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. 
 
Valilikler ve kaymakamlıklar, nikâh merasimi yapılacak mekânların faaliyetlerini yukarıda belirtilen kurallara göre sürdürmeleri için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.
 
Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Nikah Merasimlerinde Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Başlıklı Duyuruyu Paylaşın:

Gündemdeki Diğer Duyurular

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

3 gün önce

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde ...

Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı

4 gün önce

Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin ...

Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

5 gün önce

Ticaret Bakanlığı tarafından Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına ...

7 Gün Sürecek Detaylı Koronavirüs Tedbirleri Denetimi Hakkında

6 gün önce

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen genelge ile Türkiye genelinde; ...

Turizm Destek Paketi Uygulaması Hakkında

1 hafta önce

Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin ...

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

2 hafta önce

Ticaret Bakanlığı tarafından Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına ...

İthalat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

2 hafta önce

Ticaret Bakanlığı tarafından İthalat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına ...

Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantıları Hakkında

2 hafta önce

Ticaret Bakanlığı tarafından Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul Ve ...

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

3 hafta önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması ...

520 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Hakkında

3 hafta önce

520 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ...

İhracatçılara Verilen Hususi Pasaportlarda Süre Uzatımı

3 hafta önce

İhracatçılara Hususi Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda değişiklikler ...

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

3 hafta önce

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikte ...

Sosyal Ağ Hakkında Usul ve Esaslar

3 hafta önce

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sosyal ağ sağlayıcıları ile ilgili ...

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

1 ay önce

Bankacılık. Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, Banka Kartları ve Kredi Kartları ...

Destek Yönetim Sistemi (DYS)'de Süre Uzatımı Hakkında

1 ay önce

Mal ve hizmet ihracatına yönelik devlet destekleri ile Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte ...

Bazı Ürünlerde Uygulanacak Ürün İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği

2 ay önce

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kâğıdı ...

Limited ve Anonim Şirketlere Önemle Duyuru

2 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda bazı kurum ve kuruluşların 01.01.2019 ...

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

2 ay önce

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına ...

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştime İdaresi Başkanlığı'ndan Taşınmaz Satışına İlişkin Duyuru

2 ay önce

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 07/09/2020 ...

4857 Sayılı İş Kanunu'nun Geçici 10. Maddesinde Belirtilen Sürelerin Uzatılması Hakkında

2 ay önce

4857 Sayılı İş Kanunu'nun Geçici 10. Maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen ...

Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Gerçekleşecek 4 Eylül 2020 Denetimleri Hakkında

2 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Covid­19 Tedbirleri Kapsamında 4 ...

Düğün, Nikah, Kına, Nişan, Sünnet Merasimleri Hakkında

2 ay önce

Ordu İli Hıfzıssıhha Meclisi 03.09.2020 tarihinde saat 09.00'da Ordu Valisi Tuncay SONEL ...

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği Hakkında

2 ay önce

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No:77) ...

Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresi 2 Ay Uzatıldı

2 ay önce

31.08.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre; yeni koronavirüs ...

Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

2 ay önce

Ticaret Bakanlığı tarafından 'Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında ...

Destek Yönetim Sistemi (DYS) ile Başvuru Zorunluluğu Başlıyor

2 ay önce

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Mal ve hizmet ihracatına yönelik ...

Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğ

2 ay önce

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama ...

Temmuz Ayına İlişkin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri İçin Son Gün 26 Ağustos

2 ay önce

Temmuz ayına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyanname bildirimlerinin 26 Ağustos 2020 Çarşamba ...

Sanayi Sicil Belgesi Olan Üyelerimizin Dikkatine

2 ay önce

Odamız Üyesi Sanayicilerimizin, Sanayi Sicil Belgelerini almaları ve iki yılda bir bu belgeleri ...

Kimlik Paylaşım Sistemi Yönetmeliği Hakkında

2 ay önce

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkezi veri ...

Ödeme Hizmetlerinde TR Karekodun Üretilmesi ve Kullanılması Hakkında Yönetmelik

2 ay önce

Ödeme hizmetlerinde TR Karekodun üretilmesi ve kullanılmasına ilişkin usul ve esasları ...

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar

2 ay önce

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı ...

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife Ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

2 ay önce

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Küçük ...

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ

2 ay önce

Ticaret Bakanlığı tarafından İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ...

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Satışında Yeni Dönem Başlıyor

2 ay önce

İkinci El Motorlu kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına ...

Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

3 ay önce

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğde ...

Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

3 ay önce

Ticaret Bakanlığı tarafından Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair ...

Gelir İdaresi Başkanlığı / E-Tebligat Sistemi Hakkında

3 ay önce

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren uygulanmakta olan ...

Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Sosyal Koruma Kalkanı Desteklerinde Süre Uzatımı Hakkında

3 ay önce

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Kısa Çalışma ...

Sanayi Sicil Belgesi Olan Üyelerimizin Dikkatine

3 ay önce

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamında üretime dayalı Sanayi Sicil Belgesi bulunan ...

Az Tehlikeli İşyerlerinde İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Yükümlülüğü Hakkında

3 ay önce

1 Temmuz 2020 tarihinde uygulamaya girmesi beklenen 'az tehlikeli' kategorisinde yer alan işletmelerde ...

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği Çerçevesinde Sunulan Hizmetlerin e-Devlet Kapısından Sunulması Hakkında

3 ay önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünden ...

Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

3 ay önce

Ticaret Bakanlığı tarafından şirket kuruluş sözleşmesinin ticaret sicili müdürlüklerinde ...

Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Yapılacak Denetimler Hakkında

3 ay önce

81 ilde valilerin yönetimi ve koordinasyonunda bugün (22 Temmuz Çarşamba), polis, jandarma, ...

Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

3 ay önce

19.07.2020 Tarihli 31190 sayılı Resmi Gazetede “Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ...

Lokanta, Restoran, Kafe, Kıraathane vb. İş Yerlerinin Çalışma Saatleri Hakkında Genelge

3 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, Covid-19 salgınının ...

Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

4 ay önce

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik ...

COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi Güncellendi

4 ay önce

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından işletmelere yönelik olarak hazırlanan ...

Dijital Takografa Geçiş Zorunluluğu İle İlgili Önemli Bilgilendirme

4 ay önce

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından dijital takografa geçiş süreci ile ilgili ...

Gelir İdaresi Başkanlığı Mücbir Sebep Takvimini Yayımladı

4 ay önce

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 518 No’lu VUK Genel Tebliğine göre mücbir ...

Vergide Dijital Dönüşüm ve E-Belge Uygulamalarına Başlangıç Tarihleri

4 ay önce

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-Belge uygulamalarına mükellef grupları itibariyle ...

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

4 ay önce

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ...

Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi Değişikliği Hakkında

4 ay önce

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020/6 Sıra Sayısı ile yayımlanan Konaklama ...

50’den Az Çalışanı Bulunan ve Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşyerleri İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Yürürlüğe Giriyor

4 ay önce

Değerli Üyemiz,20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ...

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. Taksit Ödeme Dönemi Başladı

4 ay önce

2020 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2. taksit ödeme dönemi 1 Temmuz 2020 tarihi ...

Gelir Vergisi 2. Taksit Ödeme Dönemi Başladı

4 ay önce

2019 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin Gelir Vergisi 2. Taksit  ödeme ...

Çalışma Saati Kısıtlaması Olan İşletmeler Hakkında

4 ay önce

İçişleri Bakanlığı İlleri İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından COVID-19 salgını ...

İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ

4 ay önce

İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ 1 Temmuz 2020 tarih ve 31172 ...

Sözleşme Feshi ve Ücretsiz İzinlerle İlgili Süre Uzatımı

4 ay önce

30.06.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre; 22/5/2003 tarihli ...

Otopark Yönetmeliğinde Süre Yeniden Uzatıldı

4 ay önce

30 Haziran 2020 tarih ve 31171 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürülüğe giren Otopark ...

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Değişiklikleri

4 ay önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde sektörden ...

Bazı İthal Ürünlerde Uygulanacak Ek Gümrük Vergileri Hakkında

4 ay önce

28 Haziran 2020 tarih ve 31169 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı ithal ürünlerde ...

Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler Hakkında

4 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Düğün Törenlerinde Uygulanacak ...

Asgari İşçilik Oranlarını Gösterir Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Yayınlandı

4 ay önce

Sosyal Güvenlik Kurumu asgari işçilik tespit komisyonunca belirlenen çeşitli işkollarına ...

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

4 ay önce

 8/1/2018 tarihli ve 30295 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin ...

LGS Sınavında Alınacak Tedbirlere Yönelik İstisnalar Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 20 haziran 2020 Cumartesi ...

LGS ve YKS Tedbirleri Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından LGS ve YKS sınavları ...

Nikah Merasimlerinde Alınması Gereken Tedbirler Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine nikah merasimlerinde alınası gereken ...

COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi Güncellendi

5 ay önce

Değerli Üyemiz;Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanıp yayınlanmakta olan ve daha ...

İŞKUR'dan Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Hibe Programları

5 ay önce

Türkiye İş Kurumu Tarafından (İŞKUR) engelli ve eski hükümlülere yönelik 2020 2. ...

Türk ve Yabancı Ülke Vatandaşlarının Sınır Kapılarından Giriş Çıkışları Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından COVID-19 tedbirleri ...

Restoran, Lokanta, Kafeterya vb. İşyerlerinin Kapanış Saatleri Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından restoran, lokanta, ...

Kredi Garanti Fonu (KGF) Bilgilendirme Semineri

5 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonuyla 10 Haziran 2020 Çarşamba günü ...

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

5 ay önce

2626 karar sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik ...

1 Haziran 2020 Tarihi İtibariyle Faaliyete Başlayan İşyerleri İçin Yapılacak Denetimler Hakkında Genelge

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 1 Haziran 2020 ...

Mücbir Sebep Hali Kapsamındaki 65 Yaş ve Üstü Mükelleflerin Beyan ve Ödeme Yükümlülükleri Hakkında

5 ay önce

T.C. hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mücbir sebep ...

Arabuluculuk ve Tahkim Hakkında Bilgilendirme Webinarı

5 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 4 haziran 2020 Perşembe günü Saat ...

312 Sıra No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği Hakkında

5 ay önce

Gelir Vergisi Genel Tebliği (Sıra No:312) 27/5/2020 tarihli Resmi Gazete’de Yayımlandı. ...

Koronavirüs Tedbirleri - Ticari Faaliyetlerin Yeniden Başlaması Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından Covid-19 sürecinde normale dönüş döneminde atılan ...

Şehir Giriş/Çıkış Seyahat Kısıtlamaları Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından Covid-19 sürecinde normale dönüş döneminde atılan ...

18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hakkında

5 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri kişilerin sokağa ...

Export Akademi İhracatçı Yetiştirme Programı

5 ay önce

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, ülke ihracatının ...

Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında

5 ay önce

Cumhurbaşkanlığı tarafından 26 Mayıs 2020 tarih ve 2573 Karar Sayısı ile yürürlüğe ...

Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

5 ay önce

Ticaret Bakanlığı'nca 14/1/2015 tarihli ve 29236 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ...

Yeme-İçme Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Hakkında

6 ay önce

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeme-içme tesislerinde kontrollü normalleşme ...

24-25-26 Mayıs 2020 Tarihlerinde Uygulanacak Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hakkında

6 ay önce

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 24-25-26 Mayıs 2020 ...

Sigortalıların COVID 19 Tanısıyla Provizyon İşlemleri Hakkında

6 ay önce

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan genelge ile COVID-19 salgınına ...

Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Hakkında

6 ay önce

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme ...

TKDK IPARD Programı (IPARD II Dönemi) Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı

6 ay önce

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 2014-2020 IPARD Programı (IPARD ...

Geçici Vergi Beyannamelerinin Verilme ve Ödeme Süreleri Uzatıldı

6 ay önce

Vergi Usul Kanunu 130 numaralı sirküler ile 18 Mayıs 2020 günü sonuna kadar verilmesi ...

Yatırım Teşvik Belgerinde Süre Uzatımı Hakkında

6 ay önce

Kovid-19 nedeniyle tamamlanamayan yatırımlarla ilgili olarak firmalarımızdan gelen talepler ...

Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

6 ay önce

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başkanlığı tarafından Katma Değer Vergisi ...

Uluslararası Yük Taşımacılığında Sürücülerin Karantina Süresi Hakkında

6 ay önce

T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün “Uluslararası ...

COVID-19 ile Mücadelede Normalleşme Süreci Hakkında

6 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından COVID-19 ile mücadele ...

Karayolu Taşıma Kanun ve Yönetmeliği'nde Covid-19 Kapsamında Yapılan Düzenlemeler

6 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) tarafından Odamıza gönderilen yazıda; Ulaştırma ...

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hakkında

6 ay önce

İçİşleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 30.04.2020 ...

İş'ten Çıkarma Yasağı Hakkında

6 ay önce

İşten çıkarmaya 3 ay yasak getiren 7244 sayılı kanun TBMM'de kabuş edilerek 17.04.2020 ...

Sanayi Sicil Belgesi Yenileme Süreleri Uzatıldı

6 ay önce

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ...

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan İllerdeki Banka Şubelerinin Faaliyetleri Hakkında

7 ay önce

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun sokağa çıkma kısıtlaması getirilen illerdeki ...

22-26 Nisan Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi

7 ay önce

İçişleri Bakanlığı tarafından KOVID-19 salgını ile mücadele kapsamında "Sokağa ...

Bilgi İşlem Personeli Alım İlanı

7 ay önce

Odamız bünyesinde çalıştırılmak üzere Bilgi İşlem personeli alımı yapılacaktır. ...

Sanayi Sicil Belgesi ve Kapasite Raporu Bulunan Üye Firmalarımzıın Dikkatine

7 ay önce

Ordu İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'nden Odamıza ulaşan yazıda günlü ihracat bağlantı ...

10 ve Üzeri Çalışanı Bulunan Firmaların Maske Talepleri Hakkında

7 ay önce

Ordu Ticaret İl Müdürlüğü'nden alınan yazıda İlimizde ve Merkez ilçelerinde 10 ve ...

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Bilgilendirme Web Semineri

7 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ev sahipliğinde Halk Sigorta - Ticari Alacak Sigortası ...

Şehirlere Araç Giriş/Çıkış Kısıtlamasına İlişkin İstisnalar

7 ay önce

Değerli Üyelerimiz;Şehirlere Araç Giriş/Çıkış Kısıtlamasına İlişkin İstisnalar ...

SSK ve BAĞKUR Prim Ödemelerinde Erteleme Detayları Belli Oldu

7 ay önce

Değerli Üyelerimiz;02.04.2020 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu duyurusuyla;Mücbir sebep ...

Salgın hastalık Nedeniyle Sermaye Şirketlerinin Özkaynaklarını Koruması Hakkında

7 ay önce

Ticaret Bakanlığı tarafından Covid-19 virüsü nedeniyle sermaye şirketlerinin özkaynaklarını ...

Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği ile İlgili Durdurulan İşlemler

7 ay önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ...

KOSGEB'den Salgın Hastalığın KOBİ'ler Üzerindeki Etkilerine Yönelik Anket

7 ay önce

KOSGEB tarafından Koronavirüs (Covid-19) salgınının KOBİ’ler üzerindeki etkilerini ...

Merkez Bankası'ndan Koronavirüs Sürecinde İlave Tedbirler

7 ay önce

Merkez Bankası, koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin ...

Muayenesi Biten Ticari Taşıtların Yetki Belgesinden Düşüm İşlemine Erteleme

7 ay önce

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü ...

Mücbir Sebep Kapsamında Olup Olmadığınızı Öğrenebilirsiniz

8 ay önce

Mücbir 'Sebep' Kapsamında Olup Olmadığınızı İnteraktif Vergi Dairesi'nden  Kolayca ...

Ekmek Üretim Dağıtım ve Satış Aşamalarında Dikkat Edilecek Hususlar

8 ay önce

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Odamıza gönderilen yazıda; Bilindiği üzere, ...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan Önemli Duyuru

8 ay önce

Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurumu (BDDK)'dan COVID-19 ile mücadele kapsamında bankalar ...

İşyeri Kira Bedellerine İlişkin Yasal Düzenleme

8 ay önce

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile düzenleme ...

Çek Kanunu'nda Değişiklik

8 ay önce

Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikayet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanaşımı ...

Otopark Yönetmeliği Yürürlük Tarihi Ertelendi

8 ay önce

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi ...

Mücbir Sebep Hali Kapsamında Değerlendirilecek Sektörler Açıklandı

8 ay önce

Mücbir sebep hali kapsamında değerlendirilecek sektörler açıklandı. Hazine ve Maliye ...

Beyanname Verme ve Ödeme Süreleri Uzatıldı

8 ay önce

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "KDV beyanname verme ve ödeme süresi 24 Nisan, Ba-Bs ...

Gelir İdaresi Başkanlığı'nca Alınan Koronavirüs Tedbirleri Hakkında

8 ay önce

Gelir İdaresi Başkanlığı'nca Koronovirüs salgını kapsamında kurumda alınan tedbirlere ...

Online İşlemler Hakkında Duyuru

8 ay önce

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ilave tedbirlerin arttırıldığı süreçte yetkililer ...

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Verilme ve Ödeme Sürelerinde Uzatma

8 ay önce

31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri'nin verilme ...

KOBİ'ler İçin Hibe Desteği

8 ay önce

Türkiye Koordinasyonu TÜBİTAK tarafından yapılan Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine hibe ...

Ticaret Bakanlığı'ndan Haksız Fiyat Artışlarına Karşı Bildirim Uygulaması

8 ay önce

Ticaret Bakanlığı'nca corona virüsün Türkiye'de görülmesinden sonra yapılan açıklamada ...

Müteahhitlik Karneleri ve İş Bitirme Belgelerinin Değerlendirme Katsayıları Hakkında

8 ay önce

Resmi Gazete'de Müteahhitlik Karneleri ve İş Bitirme Belgelerinin 2020 Yılına Ait ...

KOBİ'ler İçin İşletme Değerlendirme Raporu (İDR)

8 ay önce

İşletmelerin mevcut durumlarını, sektörünün gelişimini ve sektör içerisindeki konumlarını ...

Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemeler

9 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazı ile; sanayici ve tüccarımızın ...

COSME Programı Kapsamında Tekstil, Giyim, Deri ve Ayakkabı Sektörüne Yönelik Proje Çağrısı

9 ay önce

Avrupa Birliği’nin "İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME)" ...

İkili Odalara Üyelik Hakkında

9 ay önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; Türkiye Odalar ve Borsalar ...

FATSO Temel Hijyen Eğitimi Düzenliyor

10 ay önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası  ve Ordu Gıda Tarım İl ...

2020 Yılı Askıya Alma İşlemleri Hakkında Önemli Duyuru

10 ay önce

5174 sayılı TOBB Kanunu'nun 10. Maddesi 3. Fıkrası; "içinde bulunulan yıldan önceki ...

Standardizasyon Veritabanına Kayıt ve Eğitim

10 ay önce

Değerli Üyemiz;Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bildirilen ilgi yazıda, ...

KOSGEB Yeni Programlar Bilgilendirme Toplantısı

10 ay önce

KOSGEB Ordu İl Müdürlüğü tarafından ihracat yapan, ihracat yapma potansiyelleri olan ...

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayınlandı

10 ay önce

SAYISAL TAKOGRAF VERİ AKTARIMI VE U-ETDS SİSTEMİ VERİ GİRİŞİ ERTELENDİKarayolu ...

Sanayi Sicil Belgesi Olan Üyelerimizin Dikkatine

10 ay önce

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Siciline kayıtlı işletmelerin  2019 ...

DOKA 2020 Yılı Mali Destek Programlarını Duyurdu

11 ay önce

Doğu karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) 2020 yılı için uygulanacak mali destek programlarını ...

IPARD II 8. Çağrı İçin Başvuru Süreci başladı

11 ay önce

IPARD II Programı Sekizinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Proje Başvuru ve Kabul ...

Otopark Yönetmeliğinde Süre Uzatıldı

11 ay önce

Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Birliğimiz girişimleri ile Çevre ve Şehircilik ...

Galericiler İçin Yetki Belgesi Alımlarında Süre Uzatıldı

11 ay önce

İkinci el motorlu kara taşıtları alım satımı yapanlar için yetki belgesi alma zorunluluğu ...

KVKK'da Süre Uzatıldı!

11 ay önce

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında veri sorumlularının VERBİS veri siciline ...

ASKIYA ALINMAK NEDİR? SONUÇLARI NELERDİR?

11 ay önce

ÜYENİN ASKI İŞLEMİNE TABİ  TUTULMASI  NE ANLAMA  GELİR? ASKI İŞLEMİNİN ...

KOSGEB'den İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı

11 ay önce

Alınan Kredinin 10 Puanlık Kısmını KOSGEB KarşılayacakKOSGEB, geleneksel girişimcilere ...

IPARD II 8. Başvuru Çağrı İlanı

1 yıl önce

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU 2014-2020 IPARD PROGRAMI (IPARD II DÖNEMİ) Sekizinci ...

Özel Bankalar Artık Vergi tahsilatı Yapamayacak

1 yıl önce

Gelir İdaresi Başkanlığı bankalara gönderdiği yazıya göre 1 Ocak 2020 tarihinden sonra ...

Karayolu Taşımacılığı Sektöründe Faaliyet Gösteren Üyelerimizin Dİkkatine

1 yıl önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden tarafımıza gönderilen yazıda Ulaştırma ve Altyapı ...

İMALAT SANAYİNDE SEÇİLMİŞ 8 ALT SEKTÖRE AİT KAYNAK VERİMLİLİĞİ REHBERLERİ YAYINLANDI

1 yıl önce

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, ...

Online İndirim Kampanyalarından Faydalanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1 yıl önce

Ticaret Bakanlığı tarafından tüketicilerin genellikle e-ticaret yöntemiyle katıldığı ...

İş Yeri Tehlike Sınıfına Yapılacak İtirazlar Hakkında

1 yıl önce

26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine ...

Samsun Gıda Fuarı 21 Kasım'da Başlıyor

1 yıl önce

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, T.C. Samsun Valiliği,  Samsun Büyükşehir ...

26 Meslek İçin Daha Belge Zorunluluğu Getirildi

1 yıl önce

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla 26 mesleğe ...

İhracatçılara Hususi Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik

1 yıl önce

İhracatçılara Hususi Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik ...

Aidat Ödemeleri Hakkında Önemli Duyuru

1 yıl önce

ODAMIZ YILLIK ÜYE AİDATLARI VE MUNZAM AİDATLARININ İKİNCİ TAKSİTLERİNİN SON ÖDEME ...

E-Faturaya Geçiş Süreci ve Sıkça Sorulan Sorular

1 yıl önce

E-Faturaya geçiş süreci ve konu ile ilgili sıkça sorulan sorular hakkında hazırladığımız ...

KOSGEB'den Geleneksel Girişimciye 50 Bin TL’ye Kadar Finansman Desteği

1 yıl önce

KOBİ Finansman Destek Programı’nı Bakan Varank AçıkladıAlınan Kredinin 10 Puanlık ...

Gürcistan ile İş Yapan Üyelerimizin Dikkatine

1 yıl önce

Ticaret Bakanlığı'nın 07.10.2019 tarih ve 68876019-724.01.01 sayılı yazısı ile  ...

COSME Programı - Moda Sektörü Çağrı İlanı

1 yıl önce

Avrupa Birliğinin, "İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME)" ...

Dikiş Makinesi Operatörlüğü Kursu İçin Mülakatlarımız Başlıyor

1 yıl önce

İŞKUR ve Odamız işbirliği ile MEGİP Protokolü kapsamında düzenlenecek olan İş Garantili ...

İhracatçılara Verilen KOSGEB Hibeleri

1 yıl önce

1 - İhracatçılara verilen KOSGEB hibeleri aşağıdaki gibidir: Verilen Hibeler Koşul Üst ...

Odamızdan Dış Ticaret Danışmanlık Hizmeti

1 yıl önce

01.10.2019 tarihi itibariyle, Odamız ile Özdemir Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti. arasında ...

VERBİS'e Kayıt Süresi Uzatıldı

1 yıl önce

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'ndan yapılan son açıklama ile;Türkiye Odalar ve Borsalar ...

Sanayi Sicil Belgesine Sahip Üyelerimizin Dikkatine

1 yıl önce

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi(SSBS) üzerinde E-Devlet entegrasyonu tamamlanmış olup işlemlerinizin ...

İç Fındık ve Fındıktan Elde Edilen Ürünlerin Üretimini Yapan Üyelerimizin Dikkatine

1 yıl önce

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ticaret Bakanlığı'na gönderilen yazılı bilgide, ...

COSME Programı - Turizm Çağrısı

1 yıl önce

COSME Programı kapsamında, "Çok Uluslu İşbirliği ve Bilgi Transferi ile Sürdürülebilir ...

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi Uygulamaları Hakkında

1 yıl önce

Satışa tabi plastik poşetlere dair Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ...

Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

1 yıl önce

FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİKMADDE 1 – ...

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik

1 yıl önce

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 16 Ağustos 2019 tarih ve 30860 sayılı ...

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yetki Belgesi Alım Süresi Uzatıldı

1 yıl önce

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile ikinci el araç alım ...

Kırsal kalkınma Destekleri 13. Etabı Başladı

1 yıl önce

Kırsal Kalkınma destekleri 13. Etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi ...

KOSGEB e-Akademi Başladı

1 yıl önce

KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerinin bundan sonra "KOSGEB e-Akademi" üzerinden ...

İş Dünyası İçin Kişisel Verileri Koruma Kanununa Uyum Kılavuzu

1 yıl önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından "İş Dünyası İçin Kişisel Verileri ...

AB COSME Programı Çağrı Duyurusu

1 yıl önce

Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği ...

İkinci El Motorlu Taşıtların Ticareti Yetki Belgesi Başvuruları

1 yıl önce

İkinci El Motorlu Taşıtların Ticareti Hakkında Yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi ...

Sanayi Sicil Entegrasyonu'nda Son Gün 31 Temmuz

1 yıl önce

Bilindiği Üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından E-Devlet sistemine geçilmiş ...

Teknoloji Alanlarının Ekonomik Faaliyet Kodları ile İlişkilendirilmesi Anketi

1 yıl önce

İlgi: T.C. Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurunun 41712581-622.03-E.103501 ...

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi E-Devlet Entegrasyonu Tamamlandı

1 yıl önce

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (SSBS) E-Devlet entegrasyonu tamamlanmış olup 01.08.2019 tarihinden ...

TKDK IPARD II PROGRAMI 5. ÇAĞRI İLANI

2 yıl önce

- ...

Kısa Çalışma Düzenlemesi

2 yıl önce

Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına ...

Başlayacak Mesleki Yeterlilik Sınavları

2 yıl önce

11 ŞUBAT 2019 TARİHİNDEN İTİBAREN, AŞAĞIDAKİ ALANLARDA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI ...

Vergi Kayıtlarını Kontrole Davet

2 yıl önce

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanununun 83'ncü maddesi uyarınca Oda ...

Tartı ve Ölçü Aletleri Hakkında Önemli Duyuru

2 yıl önce

Sayın üyemiz ;Bilindiği üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 9.maddesinin ...

İkinci El Otomobil Satanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirildi

2 yıl önce

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile motorlu kara taşıtı ...

Fatsa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'ndan Duyurulur

2 yıl önce

FATSA TİCARET VE SANAYİ ODASI MESLEK KOMİTELERİ VE MECLİS ÜYELİKLERİ SEÇİMİ 01 NİSAN  ...

Şirket Ortağı Olup BAĞ-KUR Prim Borcu Olan Üyelerimizin Dikkatine

2 yıl önce

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU  BAŞKANLIĞI ORUD SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ...

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında

2 yıl önce

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile motorlu kara taşıtı ...

KOSGEB Destekleri Yenilendi

2 yıl önce

2019 yılı yeni KOSGEB destekleri açıklandı. Girişimcilik Desteğinden Ar-Ge Desteğine ...

2018 Yılı İşletme Defteri İçin Son Duyuru

2 yıl önce

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Siciline kayıtlı işletmelerin  2018 ...

TOBB İl KGK ve TOBB İl GGK İcra Komitesi Seçimleri Hakkında

2 yıl önce

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ...