2022 Yılı FATSO Faaliyet Raporu

Çalışma Odağı 1 — TOBB Akreditasyon Sistemi Temel Yeterlilikler Maddesini Sağlamak ve Etkinliğini Sürekli İyileştirmek
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
1.1 - Yönetim Oda/Borsa Mevzuat Prosesini İyileştirmek
1.2 - Mali Yönetim Prosesini iyileştirmek
1.3 - İnsan Kaynakları Prosesini İyileştirmek
1.4 - İş Planlaması ve Yönetimi Prosesini İyileştirmek
1.5 - Haberleşme ve Yayın Prosesini İyileştirmek
1.6 - Bilgi İşlem Teknolojileri Prosesini İyileştirmek
1.7 - Üye İlişkileri Prosesini İyileştirmek
1.8 - Kalite ve Dokümantasyon Prosesini İyileştirmek
FATSO'nun 2021 yılı Faaliyet Raporu Yayımlandı
1.4.3 Faaliyet Raporu hazırlamak
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası her yıl olduğu gibi önceki yılda gerçekleştirdiği faaliyetlerinin detaylarını içeren raporu üye ve paydaşlarının bilgisine sundu.
Başkan Karataş'tan Enerji Kesintilerine Yönelik Basın Açıklaması
1.5.2 Basın bültenleri oluşturmak
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, İran'dan alınan doğalgazın kesintiye uğraması nedeniyle yaşanan enerji kısıtlamaları neticesinde ülke çapında Organize Sanayi Bölgelerinde uygulanan elektrik ve doğalgaz kesintilerine ve bu kesintilerin yol açabileceği ekonomik tehlikelere yönelik bir basın açıklaması yayımladı.
Başkan Karataş Canlı Yayında Açıklamalarda Bulundu
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Şubat 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 14 şubat 2022 günü Altaş Tv’de canlı olarak yayımlanan Ekran Gazetesi programının konuğu olarak Oda faaliyetleri ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Karataş'tan Fındıkta Alan Bazlı Ödemelere Yönelik Açıklama
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Şubat 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, fındıkta yıllardır uygulanan alan bazlı destek sisteminin işleyişine yönelik bir açıklama yayımladı. İlgili destek miktarının yıllardır değişmediğini ve günümüz koşullarında arttırılması gerektiğini vurgulayan açıklama yerel medya kuruluşlarının tamamında yer aldı.
S Plaka Taşımacılık Sektöründeki Üyelere Yönelik basın Açıklaması
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Mart 2022 — Pandemi sürecinin en çok zarar gören iş kollarından biri olan taşımacılık sektöründe özellikle de servis taşımacılığı yapan üye grubunun sıkıntılarına yönelik sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlanarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne ulaştırılırken Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş süreç ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.
FATSO Üyeleri ve Personeline Yönelik Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri
2.5.1 Üyelere ve personele dış ticaret eğitimi düzenlemek
Mart 2022 — 8 Mart 202 tarihinde Oda üyesi ihracat yapan ve ihracat potansiyeli bulunan firmalara ve Oda personeline yöneik olarak Dış Ticaret Bilgilendirme Webinarı düzenlendi.
Başkan Karataş'tan Fındık Fiyatlarına Yönelik Basın Açıklaması
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Mart 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, fındık fiyatları konusunda bir basın açıklaması yayımladı. Yakın dönemde devam eden enflasyonist ortamda fiyatı artmayan tek ürünün fındık olduğunu vurguladı.
18. Meslek Komitesi Toplandı
1.1.2 Müşterek Meslek Komitesi toplantıları düzenlemek
Mart 2022 — İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin oluşturduğu 18. Meslek Komitesi ve sektör temsilcileri 10 Mart 2022 Perşembe günü Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında Meslek Komitesi Toplantısında bir araya geldi.
Başkan Karataş'tan Altın Madenlerinin Faaliyetleri Hakkında Basın Açıklaması
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerden ve bölge halkından gelen talepler doğrultusunda bölgede yoğun şekilde faaliyet gösteren altın madeni şirketlerinin faaliyetlerinin çevreye verdiği zarar konusunu vurguladığı bir basın açıklaması yayımladı.
Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Markalaşma Eğitimi Verildi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik Psk. Besim Ogelman'ın sunumuyla Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Markalaşma konulu eğitim düzenlendi.
FATSO Personeline Süreç ve Risk Yönetimi Eğitimi
1.3.1 Personel Eğitimleri düzenlemek
Ocak 2022 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, 9. ve 12. Dönem Akredite Oda/Borsalara yönelik olarak 13-14 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara, TOBB İkiz Kuleler’de Süreç Yönetimi ve Risk Yönetimi Eğitimi düzenlendi.​ 2 gün süresince devam eden eğitimlere Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa ve Bilgi İşlem Sorumlusu Aykut Yılmazer katıldı.
FATSO Personeli Stratejik Planlama Eğitimine Katıldı
1.3.1 Personel Eğitimleri düzenlemek
Temmuz 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası personeli Türkiye Odalar ve Borsalar birliği tarafından Akredite Oda ve Borsalara yönelik TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen Stratejik Planlama eğitimine katıldı. 4-5 Temmuz 2022 tarihlerinde 2 gün olarak gerçekleşen ve uygulamalı örneklerin yer aldığı eğitime Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa ve Bilgi İşlem Sorumlusu Aykut Yılmazer katılım gösterdi.
Başkan Karataş Canlı Yayında Gündemi Değerlendirdi
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Ağustos 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 3 Ağustos 2022 tarihinde ALTAŞ TV'de Ebru Poyraz'ın sunumuyla yayınlanan Yaz Sohbetleri programının canlı yayın konuğu oldu. Devam eden projeler ve diğer oda faaliyetleri hakkında kamuoyuna bilgi aktardı.
Asansör Bakım ve Onarım Sektörüne Bilgilendirme Toplantısı
1.1.2 Müşterek Meslek Komitesi toplantıları düzenlemek
Eylül 2022 — 9 Eylül 2022 Cuma günü Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasında Ordu Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Asansör Piyasa Gözetimi ve Denetimi konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Fatsa Ticaret ve SAnayi Odası 4 ve 18. Meslek komitesinin temsilcileri de bilgilendirme toplantısında yer aldılar.
FATSO'dan Üye Ziyaretleri
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş ve Oda Meclisinden oluşan heyet Odanın sorumluluk alanında bulunan ilçelerden Çamaş, Çatalpınar, Kabataş ve Aybastı ilçelerinde Oda Üyesi işletmeleri ziyaret etti. Ziyaret sırasında Odanın faaliyetleri ve yakın dönemde gerçekleşmesi planlanan Oda seçimleri ile ilgili bilgiler aktarıldı.
FATSO'dan Üye Ziyaretleri
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Eylül 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş ve Oda Meclisinden oluşan heyet Odanın sorumluluk alanında bulunan ilçelerden Kumru ve Korgan ilçelerinde Oda Üyesi işletmeleri ziyaret etti. Ziyaret sırasında Odanın faaliyetleri ve yakın dönemde gerçekleşmesi planlanan Oda seçimleri ile ilgili bilgiler aktarıldı.
FATSO'dan Üye Ziyaretleri
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Eylül 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş ve Oda Meclisinden oluşan heyet Odanın sorumluluk alanında bulunan Fatsa İlçesinde Oda Üyesi işletmeleri ziyaret etti. Ziyaret sırasında Odanın faaliyetleri ve yakın dönemde gerçekleşmesi planlanan Oda seçimleri ile ilgili bilgiler aktarıldı.
Karataş'tan Finansmana Erişim Olanakları Hakkında Basın Açıklaması
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Ekim 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş; yakın zamanda duyurulması beklenen KGF kredisi ve üyelerin duyurulan bu tür olanaklara erişim olanakları ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.
Fatsa TSO Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Tamamlandı
1.8.5 ISO 9001 KYS Belgesinin devamlılığını sağlamak
Kasım 2022 — Üyelerine sunduğu kaliteli hizmet anlayışını ilk kez 2013 yılında belgeleyen Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası 18 Elkim 2022 Cuma günü, TSE Denetçisi Hülya Mengenecioğlu tarafından gerçekleştirilen denetimle ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uygunluk yönünden tekrar denetlenerek hizmet kalitesini bir kez daha tescilleyip belge süresini uzattı.
Çalışma Odağı 2 — TOBB Akreditasyon Sistemi Temel Hizmetleri Sürecini Uygulamak ve Etkinliğini Sürekli Geliştirmek
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
2.1- İletişim Ağı Prosesini iyileştirmek
2.2 - Politika Temsil Prosesini İyileştirmek
2.3 - Bilgi, Destek ve Danışmanlık Prosesini İyileştirmek
2.4 - İş Geliştirme ve Eğitim Prosesini iyileştirmek
2.5 - Dış Ticaret Prosesini İyileştirmek
Yılın İlk Destekleri Üyelere Tanıtıldı
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Ocak 2022 — 2022 yılı Ocak ayı itibariyle özellikle ekonomik etkileri devam eden COVID-19 salgınına yönelik ilgili kurumlar tarafından duyurusu yapılan destek paketleri ve hibe programlarının duyuruları yapılarak tanıtım faaliyetleri düzenlendi. Özellikle KOSGEB destekli hızlı destek programı ile ilgili başvuru süresi boyunca üyelere yönelik düzenlenen webinarlar vasıtasıyla destek sağlandı.
Üyelere Yönelik Değerlerle Yönetmek Konulu Bilgilendirme Semineri Düzenlendi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Ocak 2022 — Eğitimci ve kişisel gelişim uzamanı Ahmet Şerif İzgören'in anlatımıyla özellikle kurumsal hayatta yönetim kademesine yönelik gelecek planlaması, etkili iletişim, bilgiye yatırım yapmanın ve başarılı bir iş hayatına ulaşımın yollarının anlatıldığı üyelere yönelik bir bilgilendrme semineri düzenlendi.
2021 Yılı Ekonomik Rapor Yayımlandı
2.3.1 Ekonomik istatistikler ve araştırma raporları hazırlamak.
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak her yıl olduğu gibi bir önceki yıla ait sorumluluk alanımızda bulunan 7 ilçe olan Fatsa, Aybastı, Kumru, Korgan, Çatalpınar, Çamaş ve Kabataş ilçelerindeki durumu kapsayan ekonomik görünüm raporu yayımlanarak üye ve ilgili paydaşların bilgisine sunuldu
TOBB ve Sahibinden İşbirliği İle Mesleki Yeterlilik Sertifikaları
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Ocak 2022 — Türkiye Odalar ve Borsalar birliği ve Sahibinden.com iş birliği ile başlatılan projeye iştirak edilerek mesleki yeterlilik sertifikasının online eğitim ve sınavlar ile alınmasını sağlayan sistem özellikle otomotiv alım satım ve gayrimenkul danışmanlığı alanlarında faaliyet gösteren ve ihtiyaç duyan üyelere tanıtılarak katılımları sağlandı.
Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu Açıldı
2.4.3 Genç ve Kadın Girişimciliğinin özendirilmesi için çalışmalar yapmak
Ocak 2022 — Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açıldı. FATSO Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karstaş açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’de genç işsizliği azaltmak ve gençlerin girişim yapabilecek gerekli özgüven bilgi ve donanımına sahip olmaları için en iyi enstrümanlardan bir tanesinin Mesleki Eğitim Merkezleri olduğunu vurguladı.
2022 Yılının İlk Projesinin Hazırlıkları Başladı
2.3.2 Sorumluluk alanında projeler gerçekleştirmek
Ocak 2022 — FATSO 2021 yılında Aybastı ilçesinde Doğu Karadeniz Kalkınma ajansı - DOKA işbirliği ile başlattığı TEKSTİLPARK projesinin bir örneğini yine Odanın sorumluluk alanında bulunan Çatalpınar ve Çamaş ilçelerini kapsayacak şekilde gerçekleştirmek üzere Ajans ve ilçe Belediyeleri ile ön fizibilite çalışmalarına başladı.
Başkan Karataş Hisarcıklıoğlu ile Görüştü
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, iş dünyası üzerinde ekonomik etkileri halen devam eden pandemi sürecinde Oda üyelerinden alınan geribildirimleri Ankara'da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığı görüşmede gündeme taşıdı.
KOSGEB ile Hızlı Destek Programı Verimlilik Toplantısı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ocak 2022 — KOSGEB Ordu İl Müdürlüğü yetkilileri ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında düzenlenen toplantıda başvuru süreci devam eden COVID-19 Hızlı Destek Programının gidişatı, programa başvuran Oda üyelerinin başvurularının seyri ve daha fazla üyenin programdan faydalandırılmasına yönelik olarak yapılabilecek çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.
Üyeler IPARD ve COSME Programlarının 2022 Çağrıları Konusunda Bilgilendirildi
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Ocak 2022 — 2022 yılında açıklanmaya devam eden destek ve teşvikler konusunda üyeleri bilgilendirme faaliyetleri kapsamında açıklanan TKDK-IPARD ve KOSGEB COSME programları aracılığı ile sağlanan teşvikler konusunda ilgili üyelere bilgilendirme sağlandı.
Ordu İli Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Şubat 2022 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katılımıyla Ordu İli Oda ve Borsaları istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıya FATSO'yu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile birlike Oda Meclisinden bir heyet iştirak etti.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu FATSO'da Ağırladık
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Şubat 2022 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyaret sırasında Oda Meclisi ile de bir toplantı gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu'na üyelerden alınan sorun ve taleplerle ilgili bir sunum yapıldı.
İhracat, Üretim ve istihdamda fark yaratan FATSO Üyeleri Ödüllendirildi
2.1.3 Üyelere Yönelik Gerçekleştirilen Toplantı ve Etkinliklere ait sonuç
Şubat 2022 — TOBB Başkanı M. rifat Hisarcıklıoğlu'nun ziyareti sürecinde düzenlenen özel programda pandemi nedeniyle devam eden ekonomik baskılara rağmen üretimini, ihracatını ve istihdamını arttıran oda Üyelerine plaket takdim edildi.
BİGG garaj ve KGF Destekleri Konusunda Üyeler Bilgilendirildi
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Şubat 2022 — 2022 Şubat ayı içerisinde duyurulan önemli finansman olanaklarından biri olan aktif KGF Destekleri ve genç girişimcilere yönelik tasarlanan BİGG Garaj Hibe/Teşvik programlarının detayları konusunda Oda üyeleri iletişim kanalları aracılığı ile detaylı olarak bilgilendirildi.
Ordu İli Oda Borsaları Genel Sekreterleri Toplandı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Mart 2022 — Ordu İli Oda ve Borsaları arasında işbirliği, işleyişte birliktelik ve akreditasyon çalışmalarının paylaşılması gibi gündem konularını içeren ve ilgili Oda ve Borsaların Genel Sekreterlerinin bir araya geldiği müşterek toplantılara devam edildi. 9 mart 2022 tarihinde düzenlenen toplantı Ünye Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleşti.
Üyeler Gerçekleşecek Fuarlar Hakkında Bilgilendirildi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Mart 2022 — Mart-Nisan 2022 döneminde gerçekleşecek Oda üyelerinin katılım gösterebileceği fuarlar, bu fuarlara iştirak yöntemleri ve fuar destekleri ile ilgili sektörlerdeki üyeler Oda iletişim kanalları aracılığı ile bilgilendirildi.
Topluluk Önünde Konuşma Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Mart 2022 — Oda üyelerine yönelik iş geliştirme faaliyetlerine destek amaçlı Topluluk Önünde Konuşma semineri FATSO Akademi platformu üzerinden üyelerle buluşturuldu
Pandemi ve E-Ticaret Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Mart 2022 — 18 Mart 2022 tarihinde FATSO Akademi platformu üzerinden Oda üyelerine yönelik olarak pandemi ve e-Ticaret Eğitimi düzenlendi.
Çevik Liderlik Çevik Dönüşüm Eğitimi Düzenlendi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Mart 2022 — 21 Mart 2022 tarihinde Oda üyelerine yönelik iş geliştirme faaliyetlerine destek amaçlı FATSO Akademi platformu üzerinden Çevik Liderlik Çevik Dönüşüm Eğitimi düzenlendi.
Gümrük Uygulamaları Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Mart 2022 — 21 Mart 2022 tarihinde ihracat yapan ve ihracat potansiyeli bulunan üyelere yönelik Gümrük Uygulamaları Eğitimi düzenlendi.
Blockchain Teknolojisi Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Mart 2022 — 25 Mart 2020 tarihinde Oda üyelerine yönelik, FATSO Akademi platformu üzerinden Blockchain Eğitimi gerçekleştirildi.
Yeni TEKSTİLPARK Projesi İçin Görüşmeler Başladı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Mart 2022 — Şubat ayı içerisinde tamamlanan ön fizibilite çalışmalarının ardından DOKA desteği ile önceki yıl projelendirilen ve Aybastı bölgesinde gerçekleşmesi öngörülen TEKSTİLPARK projesinin bir benzerinin yine Odanın sorumluluk alanındaki ilçelerden Çamaş ve Çatalpınar ilçelerini faydalandırılacak şekilde yapılması konusunda gerekli girişimler başladı. Bu kapsamda ilgili ilçelerin Belediye Başkanları ive Kaymakamları ile ilk toplantı Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet binasında 23 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.
2022 Yılı Teknik Destek Programları Hakkında Üyeler Bilgilendirildi
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Mart 2022 — Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı – DOKA tarafından TR90 Bölgesindeki yerel aktörlerin kurumsal kapasitelerini artırıcı çalışmalarına destek sağlamak üzere 2022 Yılı Teknik Destek Programları açıklanmasının ardından ilgili sektörlerde faaliyet gösteren üyeler düzenlenen teknik destek programlarının detayları hakkında Oda iletişim kanalları aracılığı ile bilgilendirildiler.
FATSO Heyeti Milli Eğitim Bakan Yardımcısını Ziyaret Etti
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Mart 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 28 Mart 2022 günü beraberindeki heyetle Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Sadri Şensoy'u makamında ziyaret etti. Görüşmede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Fatsa ilçesi yapılması planlanan okulun Sağlık Meslek Lisesi olarak onaylanmasına ilişkin İlçe Milli Eğitimin talepleri iletildi.
Ankara'da TEKSTİLPARK Temasları
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Mart 2022 — Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı - DOKA ile yürütülmekte olan 2. TEKSTİLPARK Projesinin yol haritası Ankara'da bazı kurum ve kuruluşlarla bulunulan temaslarda paylaşılarak ilerleyen süreçte destek talep edildi. İgili İlçelerin Belediye Başkan ve Kaymakamları ile DOKA Ordu İl Koordinatörünün yer aldığı heyette Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş sırasıyla Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Müdürü, Cumhurbaşkanlığı Devlet Planlama Teşkilatı Başkanı ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ile görüşmeler sağlayarak projeye ilişkin sununların ardından desteklerini talep etti.
FATSO'dan Topluluk Önünde Sunum Teknikleri Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Topluluk Önünde Sunum Teknikleri Eğitimi düzenlendi.
FATSO'dan Temel Photoshop Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Temel Photoshop Eğitimi düzenlendi.
FATSO'dan Dış Ticarette Satış Teknikleri Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Dış Ticarette Satış Teknikleri Eğitimi düzenlendi.
Fatsa OSB'nin Yeni Yatırımcı Adaylarıyla Toplantı
2.2.3 İlçemizdeki Organize Sanayi Bölgesinin genişlemesine ( Ek Kamulaştırma Bedeli Sağlamak) yönelik faaliyetler
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, bölgede yatırım planlayan yatırımcılarla görüşmelerini sürdürüyor. Bu kapsamda tekstil sektöründe gömlek üretimi alanında faaliyet gösteren İstanbul merkezli PSY Gömlek firma sahibi Bekir Paşahan ve Hatemoğlu markasının yetkililerini ağırlayan Karataş devam eden kamulaştırma çalışmalarının ardından tahsis edilebilecek alanlarla ilgili bilgilendirme sağladı.
Nisan 2022'de Duyurulan Fuar ve Destekler
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası her ay olduğu gibi Nisan ayında da Oda üyelerinin katılabileceği aktif fuarlar ve faydalanabilecekleri aktif desteklerle ilgili Odanın tüm iletişim kanalları aracılığı ile bilgilendirme sağladı.
FATSO'dan Kurumsal Aidiyet Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Kurumsal Aidiyet Eğitimi düzenlendi.
FATSO'dan İş Yerinde Stres Yönetimi Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Nisan 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "İş Yerinde Stres Yönetimi Eğitimi düzenlendi.
Başkan Karataş Ankara Ticaret Odası'nı Ziyaret Etti
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Mayıs 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü Ankara Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Burada Ankara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile bir görüşme gerçekleştiren Başkan Karataş, Gürsel Baran ile Odalar arası işbirliği olanakları, ortak faaliyet alanları ve iyi uygulama paylaşımları gibi konularda istişarelerde bulundu.
M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na Üye Sorunları Aktarıldı
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Mayıs 2022 — Raportör olarak görev yaptığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hesapları İnceleme Komisyonu toplantısının ardından Başkan Hisarcıklıoğlu ile görüşen Karataş görüşmede piyasalardaki mevcut durum üzerine görüş oluş verişinde bulunurken Oda üyelerince bildirilen sorunlara ilişkin geribildirimlerde bulundu. Özellikle bentonit madenciliği sektöründe faaliyet gösteren Oda üyelerinden bildirilen sorunları aktaran Karataş, yakın dönemde ihale süreçlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili Oda tarafından tarafından hazırlanan raporu Başkan M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na sundu.
Mayıs 2022'de Duyurulan Fuar ve Destekler
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Mayıs 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın tüm iletişim kanalları aracılığı ile 2022 yılı Mayıs ayı boyunca gerçekleşen ve üyelerin faydalanabileceği fuarlar ve aktif destekler hakkında Odanın tüm iletişim kanalları aracılığı ile bilgilendirmeler sağlandı.
Fatsa Belediye Başkanı İle Toplantı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Haziran 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş tarafından ağırlanan İbrahim Etem Kibar ile Başkan Tayfun Karataş Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mevcut sorunlar, bölgeye yatırım planlayan yeni yatırımcılarla gerçekleştirilecek görüşmeler, gündeme dair konular ve Fatsa ilçesinde yapılan diğer çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Çatalpınar-Çamaş TEKSTİLPARK Projesinde İmzalar Atıldı
2.3.2 Sorumluluk alanında projeler gerçekleştirmek
Haziran 2022 — Çatalpınar ve Çamaş Belediyeleri ile birlikte Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın paydaşlığında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığı ile hazırlanan TEKSTİPARK Projesi'nin protokolü 8 Haziran 2022 tarihinde Ordu Valiliği'nde imzalandı.
Başkan Karataş TV Yayınlarında Gündemi Değerlendirdi
1.5.6 Basın Toplantılar Düzenlemek/Basın Açıklamaları Yapmak
Haziran 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş 8-9 Haziran 2022 tarihlerinde katıldığı muhtelif programlarda ekonomi ve iş dünyasının gündemi ve Odanın devam eden faaliyetleri üzerine değerlendirmelerde bulundu.
Demirci Köyü Eğitim ve Kültür Şenliği Düzenlendi
2.3.7 İlçenin tanınırlığını arttırmaya yönelik etkinlikler yapmak
Haziran 2022 — Fatsa İlçe Kaymakamlığı, Fatsa Belediyesi, Fatsa Ziraat Odası ve Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla, eğitimin önemine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak adına düzenlenen ve bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen "Demirci Köyü Eğitim ve Kültür Şenliği" 14 Haziran Salı günü protokol ve bölge halkının katılımıyla yapıldı.
FATSO'dan Güven İnşası ve Stres Yönetimi Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Haziran 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Güven İnşası ve Stres Yönetimi Eğitimi düzenlendi.
FATSO'dan İşletmelerde Risk Yönetimi ve Türev Ürünler Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Haziran 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "İşletmelerde Risk Yönetimi ve Türev Ürünler Eğitimi düzenlendi.
FATSO'dan Personel Özlük İşleri ve Çalışma Hukuku Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Haziran 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Personel Özlük İşleri ve Çalışma Hukuku Eğitimi düzenlendi.
Fatsa TSO Özel Eğitim Okulu'nun Temeli Atıldı
2.3.8 Fatsa İlçesinde Özel Eğitim Okulu yapmak
Haziran 2022 — Odamız ve Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Ordu Valiliği’nde imzalanan protokol kapsamında yapım kararı verilen Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Özel Eğitim Okulunun temeli bugün Ordu İli ve çevre ilçelerin protokollerinden yoğun bir katılımla düzenlenen törenin ardından atıldı. 12 derslikli olarak planlanan ve lise düzeyinde engelli gençlere hizmet edecek olan Özel Eğitim Okulu'ndan Fatsa ilçesinin yanı sıra Çamaş ve Çatalpınar ilçelerindeki öğrenciler de faydalanacaklar.
FATSO'dan Entegre Yönetim Sistemleri Eğitimi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Haziran 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelere yönelik FATSO Akademi platformu üzerinden "Entegre Yönetim Sistemleri Eğitimi düzenlendi.
Başkan Karataş'tan Üye Ziyareti
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Temmuz 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde Bentonit Madenciliği alanında faaliyet gösteren Oda Üyesi MCL Bentonite isimli firmaya ziyarette bulundu. Firmanın faaliyete yeni başlayan ikinci üretim bandında incelemelerde bulunan Karataş burada yetkili ve yöneticilerden bilgiler aldı.
Aybastı Kaymakamı ile Toplantı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ağustos 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Oda Hizmet Binasında Aybastı Kaymakamı Sn. Şeyma Aktaş'ı ağırlayarak Odanın ilçede devam eden faaliyetleri ve süreci devam eden TEKSTİLPARK projesi hakkında bir görüşme sağladı.
Aybastı'da Turizm Master Planının İlk Aşaması Tamamlandı
2.3.6 Fatsa ve Çerre İlçelerin turizm sektörünün gelişmesine yönelik girişimlerde bulunmak
Ağustos 2022 — Odamızın sorumluluk alanında yer alan ilçelerde Aybastı İlçemizde ilçenin turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik olarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Aybastı Belediyesi işbirliği ile sürdürülecek olan Aybastı İlçesi Turizm Master Planı çalışmalarında ilk aşama tamamlandı.
TEKSTİLPARK Projeleri Hayata Geçiyor
2.3.2 Sorumluluk alanında projeler gerçekleştirmek
Ağustos 2022 — atsa Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde başlatılan ve planlanan 2 tesisle 3 ilçeye hizmet verecek projede yapım işleri başlıyor. Aybastı ilçesi için 1 adet ve Çamaş ve Çatalpınar İlçelerinin ortak kullanımında 1 adet olmak üzere yapılacak 2 ayrı tesis için ilgili belediyelerin bütçeleri kullanılmadan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplam 16 Milyon TL'lik bir kaynak sağlanacak
Ordu Üniversitesi TEKNOPARK Kurucu Heyeti ile Protokol
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ağustos 2022 — Ordu Üniversitesi bünyesinde kuruluş çalışmalarına başlanan TEKNOPARK bölgesi için TEKNOPARK Kurucu Heyetinden Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaban ve Fatsa Meslek Yüksek Okulu Müdürü, Öğretim Görevlisi Mehmet Latif Bayram ile paydaş kurumlar olarak birlikte yürütülecek çalışmalara istinaden bir ön protokol imzalandı
Ağustos Ayında Duyurulan Hibe ve Destekler
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Ağustos 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı boyunca ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından duyurulan tüm hibe ve destek programları hakkında ilgili Oda üyelerini Odanın tüm iletişim kaanalları aracılığı ile bilgilendirdi.
TEKSTİLPARK'ın Aybastı Ayağında Temel Atıldı
2.3.2 Sorumluluk alanında projeler gerçekleştirmek
Eylül 2022 — Fatsa Ticaret Odası öncülüğünde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Aybastı, Çamaş ve Çatalpınar ilçelerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek olan TEKSTİL PARK projesinin Aybastı ayağında kurulacak tesis için 7 Eylül 2022 Çarşamba günü Aybastı'da temel atma töreni düzenlendi.
Yeni Fatsa Kaymakamına Hayırlı Olsun Ziyareti
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Eylül 2022 — İlgili Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Fatsa İlçesi Kaymakamlığına atanan Sn. Avni Kula'ya Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında Fatsa Organize SAnayi Bölgesi ve fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'Nın faaliyetleri hakkında yeni Kaymakam bilgilendirildi.
TEKSTİL PARK'ın Çamaş-Çatalpınar Ayağında da Temel Atıldı
2.3.2 Sorumluluk alanında projeler gerçekleştirmek
Eylül 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Aybastı, Çamaş ve Çatalpınar ilçelerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek olan TEKSTİL PARK projesinin Aybastı ayağındaki tesis için 7 Eylül 2022 Çarşamba günü düzenlenen temel atma töreninin ardından 29 Eylül 2022 Perşembe günü de Çamaş-Çatalpınar tesisi için temel atma töreni düzenlendi.
Fatsa Kaymakamı ile Toplantı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ekim 2022 — Yayımlanan ilgili Kararname ile Fatsa'ya atanan Kaymakam Avni Kula Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasında Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş tarafından ağırlanarak Oda'nın kaymakamlık ve diğer paydaş kurumlarla yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgilendirme sağladı.
FATSO Heyeti Rifat Hisarcıklıoğlu'nu Makamında Ziyaret Etti
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Ekim 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, beraberinde Oda Meclisinden bir heyet ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu makamında ziyaret etti.​​ Ziyarette yapılan son seçim sonrası oluşan oda Organları ile ilgili bilgiler aktarılırken üyelerden derlenen sorun ve çözüm önerileri de sunuldu.
FATSO Yüksek İstişare Kurulu Faaliyete Başladı
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Ekim 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın 1 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen Organ seçimlerinin ardından belirlenen kurul ve komisyonlara bir yenisi eklendi. fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yüksek İstişare Kurulu görevine başladı. Başkan Karataş Kurulun üyelerden bildirilen öneri ve sorunların temsili ve çözümünde izlenecek stratejiler hususunda önemli bir katkısı olacağını vurguladı.
Çatalpınar TEKSTİLPARK'ta Çalışmalar Devam Ediyor
2.3.2 Sorumluluk alanında projeler gerçekleştirmek
Ocak 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş FATSO'nun DOKA aracılığı ile geliştirdiği TEKSTİLPARK Projesinin Çatalpınar-Çamaş ayağında başlayan tesis inşaatında yatırımcı adayı Oda Üyesi SLN Tekstil Fabrika Müdürü ile birlikte incelemelerde ve projenin gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kasım 2022'de Duyurulan Teşvik ve Finansman Olanakları
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Ocak 2022 — İlgili kurum ve kuruluşlarca Kasım 2022 içerisinde duyurulan teşvik ve finansman olanakları ile ilgili tüm detaylar Odanın tüm iletişim kanalları vasıtasıyla ilgili üyelere ulaştırıldı.
Başkan Karataş'tan Yeni İşletmelere Ziyaret
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Aralık 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Fatsa ilçesinde önceki hafta açılışlarını yaparak faaliyetlerine başlayan üye işyerlerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Ekmekte Hijyen Eğitimi Düzenlendi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Aralık 2022 — Fatsa Gıda Maddeleri ve Satıcıları Odası ve Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 15.12.2022 tarihinde ekmek ve ekmek çeşitlerinin imalat, satış ve dağıtımı ile ilgili faaliyet gösteren fırın, unlu mamüller üretim ve satışı yapılan iş yerleri, süper market, market, bakkal, restoran, pastane vb. işletmeciler ve bu işletmelerde ilgili alanlarda çalışan personele yönelik hijyen eğitimi düzenlendi.
KOSGEB KOBİGEL 2022 Çağrıları Bilgilendirme Semineri Düzenlendi
2.4.1 Üyelere Yönelik İş Geliştirme amaçlı Eğitim/Seminerler düzenlemek
Aralık 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 21.12.2022 günü imalat sektöründe faaliyet gösteren Oda üyelerine yönelik olarak KOSGEB Bilgilendirme toplantısı düzenlendi. KOSGEB Ordu İl Müdürlüğü'ne bağlı KOBİ Uzmanlarının anlatımıyla gerçekleşen toplantıda KOBİGEL - Kobi Gelişim Destek Programı kapsamında 2022 yılının son proje teklif çağrısının detayları ve bu kapsamda sağlanacak destekler hakkında detaylı bilgilendirme sağlandı.
FATSO Yönetim Kurulu Oda Üyesi İşletmenin Etkinliğine Katıldı
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Aralık 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden, özel eğitim sektöründe faaliyet gösteren Beşinci Mevsim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde merkezin öğretmenleri, çalışanları ve öğrencilerinin katılımlarıyla düzenlenen yılbaşı etkinliğine Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri de iştirak etti.
Ordu İli Oda ve Borsaları İstişare Toplantısında Bir Araya Geldi
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Aralık 2022 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında Ordu ilinde faaliyet gösteren Oda ve Borsaların Yönetim Kurulu Başkanları ve Genel Sekreterleri 26.12.2022 tarihinde Ordu'da düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi.
Aralık 2022'de Duyurulan Hibe ve Teşvikler
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Aralık 2022 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ilgili kurum ve kuruluşlarca Aralık 2022'de duyurulan tüm teşvik ve finansal destek olanakları odanın tüm iletişim kanalları aracılığı ile ilgili Oda Üyelerine duyuruldu.

Bütçe Görünümü

Yıllara Göre Bütçe ve Dağılımları

Hizmet Görünümü

Yıllara Göre Oda'ya Yeni Kayıt İşlemleri
Yıllara Göre Oda'dan Verilen Belgeler
Yıllara Göre Ticaret Sicil Müdürlüğü Evrak Trafiği
Yıllara Göre Verilen Diğer Hizmetlerin Dağılımı
Yıllara Göre Toplantı Sayıları ve Dağılımları
Yıllara Göre Üyeler ve İlçelere Dağılımları

Haberleşme ve İletişim Görünümü

Yıllara Göre Haberleşme Araçlarının Kullanımı
Yıllara Göre Medya Görünürlüğü
Yıllara Göre Sosyal Medya Kullanımı