2021 Yılı FATSO Faaliyet Raporu

Çalışma Odağı 1 — TOBB Akreditasyon Sistemi Temel Yeterlilikler Maddesini Sağlamak ve Etkinliğini Sürekli İyileştirmek
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
1.1 - Yönetim Oda/Borsa Mevzuat Prosesini İyileştirmek
1.2 - Mali Yönetim Prosesini iyileştirmek
1.3 - İnsan Kaynakları Prosesini İyileştirmek
1.4 - İş Planlaması ve Yönetimi Prosesini İyileştirmek
1.5 - Haberleşme ve Yayın Prosesini İyileştirmek
1.6 - Bilgi İşlem Teknolojileri Prosesini İyileştirmek
1.7 - Üye İlişkileri Prosesini İyileştirmek
1.8 - Kalite ve Dokümantasyon Prosesini İyileştirmek
Oda Personeline Yönelik Pandemi Döneminde Lobi Faaliyetleri Eğitimi
1.3.1 Personel Eğitimleri düzenlemek
Ocak 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası personelleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen ve Ebru Ağduk'un sunumuyla gerçekleşen 'Pandemi Döneminde Lobicilik ve Politikaları Etkileme' başlıklı eğitime katıldı. Online ortamda düzenlenen eğitime Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa, Kalite Yönetimi ve Akreditasyon Sorumlusu Gamze Ilgın Olgun ve Bilgi İşlem Sorumlusu Aykut Yılmazer katılım gösterdi.
Yeni Turizm Yatırımına Yerinde Ziyaret
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Şubat 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş, İŞKUR Fatsa Şube Müdürü Mehmet Cem Kuru ile birlikte yakında faaliyete başlayarak sağlık ve kaplıca turizmi alanında bölgede önemli bir potansiyel taşıyacak olan yeni yatırım, Odamız üyesi "Fatsa Termal ve SPA Otel"i ziyaret etti.
FATSA OSB - Üye Firmaları Ziyaret
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Şubat 2021 — Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bazı firmaları ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Karataş ziyaretleri sırasında üyelerin talep ve önerilerini dinledi.
Kuyum Ticareti Yönetmelik Taslağı Görüşüldü
1.1.2 Müşterek Meslek Komitesi toplantıları düzenlemek
Mart 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası 11. Meslek Komitesi 9 Mart 2021 Salı günü saat 13:30’da Emrullah Hep Başkanlığında ve Meslek Komitesi Üyelerinin ve Genel Sekreter Hamdi Karamustafa'nın katılımıyla “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Tasalağı”nda öngörülen değişiklikler hakkında görüş ve önerilerin belirlenmesi gündemiyle toplandı.
FATSO Personeli Sanayi Kapasite Raporu Eğitimine Katıldı
1.3.1 Personel Eğitimleri düzenlemek
Mart 2021 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Müdürlüğü tarafından TOBB ile Oda/borsalar arasında uygulama birliği sağlanması amacıyla düzenlenen kurumsal gelişim eğitimleri kapsamında Sanayi Kapasite Raporu Eğitimi düzenlendi.12 mart 2021 günü online ortamda düzenlenen eğitime Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Muamelat Memuru Ahmet Çıtır katılım sağladı.
FATSO Personeli Akreditasyon Eğitimine Katıldı
1.3.1 Personel Eğitimleri düzenlemek
Mart 2021 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon Müdürü Özge Karatepe tarafından verilen eğitime Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa, Akreditasyon Sorumlusu Gamze Ilgın olgun ve Bilgi İşlem Sorumlusu Aykut Yılmazer katılım gösterdi.
Karadeniz'in En Büyük Tekstil Fabrikası Açılıyor
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Nisan 2021 — Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette bulunacak olan bölgemizin sevilen iş insanlarından İlhan İbiş'in sahibi olduğu İbişler Tekstil fabrikasının devam eden inşaatına ziyarette bulunan FATSO Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, incelemelerin ardından Karadeniz bölgesinin en büyüğü olacak fabrikanın faaliyetleri ve sağlayacağı istihdam hacmi hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu.
Akreditasyon İzleme Kurulu Toplandı
1.4.2 Stratejik planı gözden geçirmek ve gerekli revizyonu yapmak hazırlamak.
Haziran 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Akreditasyon İzleme Komitesi, komite üyeleri Tayfun Karataş, Kenan Yahşi, Fırat Tatlıelma, Hamdi Karamustafa ve Gamze Ilgın Olgun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, bu yıl Ağustos-Kasım ayları arasında gerçekleştirilmesi planlanan Belge Yenileme Denetimleri öncesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon Kurulu Sekreterliği koordinesinde düzenlenen Denetimler Öncesi Bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda ayrıca FATSO'nun 2021-2024 Stratejik Planı ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.
Başkan Karataş Açılışlara Katıldı
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Temmuz 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Fatsa'da yeni açılan Oda üyesi iş yerlerinin farklı tarihlerde düzenlenen açılış törenlerine iştirak etti.
Ordu Milletvekili ile Yatırımcıları Ziyaret
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Ağustos 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız ile birlikte Fatsa ilçesinin önemli yatırımcılarına ziyaretlerde bulunarak bu yatırımların faaliyetleri ve bölgenin ekonomisine katkıları hakkında detaylı bilgiler aktardı.
Başkan Karataş Yeni Üye Açılışına Katıldı
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Ağustos 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Odanın yeni üyelerinden elektrik ve aydınlatma işleri alanında faaliyet gösteren Değri Elektrik'in açılış merasimine katıldı.
KARATAŞ Fatsa OSB'nin Yeni Yatırımını Yerinde İnceledi
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Eylül 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Karataş Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetine başlayan Odamız üyesi Lider Bentonit firmasının fabrikasını yerinde ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Özel Eğitim Sektöründe Faaliyet Gösteren Üyelere Ziyaret
1.7.4 Üye ziyaretleri yapmak
Eylül 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Fatsa ilçesinde özel eğitim sektöründe faaliyet gösteren bazı üyeleri ziyaret etti. Ziyaret sırasında ilgili üyelerin taleplerini dinleyen Karataş özel eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere de bazı hediyeler takdim etti.
Meslek Grupları Birleştirilmiş Toplantıda Buluştu
1.1.2 Müşterek Meslek Komitesi toplantıları düzenlemek
Eylül 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından birleştirilmiş meslek komiteleri toplantısı 30 Eylül 2021 Perşembe günü Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında gerçekleştirildi. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 3. Meslek Komitesi başkan ve üyeleri 1 ve 2. Meslek Komitelerinin üyeleriyle Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş başkanlığında düzenlenen toplantıda buluştu.
FATSO'dan Çamaş İlçesine Kütüphane
1.2.1 Üyeler için Eğitim, ARGE, Danışmanlık payı ayırmak
Kasım 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu tarafından başlatılan ve 2018 yılından beri ilçelerin Milli Eğitim Müdürlükleri koordinasyonunda sürdürülen "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi kapsamında yapımı tamamlanan kütüphanelere bir yenisi daha Oda'nın sorumluluk alanında bulunan ilçelerden biri olan Çamaş ilçesinde eklendi. Çamaş İlçesi Şehit Şener Karadere İmam Hatip Ortaokulu'nda FATSO tarafından yaptırılan kütüphane Çamaş İlçe Kaymakamı Emre Urhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Derilmek, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Başkanlığı'nda Oda Meclisi'nden oluşan bir heyetin katılımıyla öğrencilerin hizmetine açıldı.
Çalışma Odağı 2 — TOBB Akreditasyon Sistemi Temel Hizmetleri Sürecini Uygulamak ve Etkinliğini Sürekli Geliştirmek
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
2.1- İletişim Ağı Prosesini iyileştirmek
2.2 - Politika Temsil Prosesini İyileştirmek
2.3 - Bilgi, Destek ve Danışmanlık Prosesini İyileştirmek
2.4 - İş Geliştirme ve Eğitim Prosesini iyileştirmek
2.5 - Dış Ticaret Prosesini İyileştirmek
Halkbank İle Tedarik Zinciri Protokolü
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Ocak 2021 — Halkbank ve TOBB arasında imzalanarak geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan ticari mal alım-satımlarında kolay finansman için gerçekleşecek işbirliğine ilişkin oluşturulan "Paraf Kart Tedarik Zinciri Finansman Projesi" kapsamında Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ile Halkbank arasında "Paraf Kart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” imzalandı. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ve Halkbank Fatsa Şube Müdürü Erdinç Temel arasında imzalanan protokolle “Paraf Kart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” devreye girmiş oldu.
FATSO Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa TOBB Genel Sekreterler Toplantısına Katıldı
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Ocak 2021 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında Birliğe bağlı Oda ve Borsaların Genel Sekreterleri istişare toplantısında bir araya geldi. Online ortamda videokonferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa katılım sağlarken İl ve İlçelerin pandemi sürecindeki sorunları ile Oda-Borsa sisteminin hizmet kapasitesinin güçlendirilmesi yönünde geliştirilecek projelerle ilgili. görüş alışverişinde bulunuldu.
Halkbank Bölge Müdürlüğü ile Toplantı
2.3.5 Hibeler ve Teşvikler vb. konularda üyelere bilgilendirme amaçlı etkinlikler düzenlemek
Ocak 2021 — Halkbank Bölge Koordinatörü Sayın Erdoğan Özdemir ve Kobi Pazarlama Bölümü Bölge Müdürü Burak Uçar Halkbank Fatsa Şube Müdürü Erdinç Temel ve Şube personellerinden Tuğba Kalafat Garip Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda yakın zamanda Halkbank'ın dahil olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile gerçekleşen tedarik zinciri finansman çözümü ile ilgili görüş alışverişinde bulunulurken devam eden salgın hastalı koşulları kapsamında sağlanabilecek yeni finansman olanakları görüşüldü.
FATSO'dan TOBB'a Pandemi Sorunlarına İlişkin Rapor
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Ocak 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden pandemi sürecinde bildirilen sorunlarla ilgili çalışma yapılarak en çok vurgulanan sorunlar ve çözüm önerilerini içeren rapor Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne gönderilirken Başkan KARATAŞ toplam 11 maddeden oluşan rapor içeriği ile ilgili kamuoyuna açıklamada bulundu.
İŞKUR FATSO Kursiyerlerini Bilgilendirdi
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ocak 2021 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile İŞKUR arasında imzalanan MEGİP Protokolü kapsamında uyguladığımız istihdam garantili meslek edindirme kursumuzun aktif dönemi kursiyerleri için İŞKUR Fatsa Şube Müdürü Mehmet Cem Kuru tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Odamız hizmet binasında yer alan ve kursun devam etmekte olduğu tekstil atölyemizde gerçekleşen toplantıda Mehmet Cem Kuru kursiyerlere MEGİP protokolü kapsamındaki yükümlülükleri ve hakları konusunda detaylı bilgiler vererek kursiyerlerin sorularını yanıtladı.
Aybastı Kaymakamı ve Milli Eğitim Müdürü ile Toplantı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ocak 2021 — Aybastı Kaymakamı Muhammet Şükrü Pekpak ve Aybastı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu Odamıza ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile 2020 yılı boyunca Odamızın Aybastı ilçesinde gerçekleştirdiği faaliyetler ve 2021 yılı için planlananlarla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Tekstilpark projesinden başlayarak Oda'nın bölgede sürdüreceği eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş detaylı bilgiler aktardı.
FATSO Özel Eğitim Okulu Yaptırıyor
2.3.8 Fatsa İlçesinde Özel Eğitim Okulu yapmak
Şubat 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Ordu Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte imzaladığı protokolle orta ve ileri düzeyde zihinsel engelli çocukların lise düzeyinde eğitim görecekleri 8 derslikli bir özel eğitim okulu yaptıracak. Okulun yapımına ilişkin protokol 08.02.2021 tarihinde Ordu Valiliği'nde imzalandı.
Başkan Karataş'tan Rifat Hisarcıklıoğlu'na Ziyaret
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Ocak 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na TOBB İkiz Kulelerde bulunan hizmet binasında bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası üye firmalarından Bentaş Bentonit A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Güzeldal da iştirak ederek Başkan Karataş ile birlikte hazırlanan ve sektörle ilgili sorun ve öneriler içeren raporun sunumunu gerçekleştirdi.
Milli Eğitim Bakanı ile Görüşme
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Şubat 2021 — Bazı görüşme ve temaslar için Ankara'da bulunan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 10.02.2021 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk ile görüşme sağladı. Görüşmeye Bakan Danışmanı Sayın Okan Çoban da iştirak etti. Karataş, Milli Eğitim Bakanlığı katkılarıyla Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı planlanan 8 derslikli anaokulu/kreş için sürecin hızlandırılması hususunda talepte bulundu.
Korgan İlçesinde İstihdama Katkı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Mart 2021 — FATSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile İŞKUR arasında imzalanan MEGİP protokolü aracılığı ile hizmet verdiği bölgede istihdam alanları oluşturmayı sürdürüyor. 01.03.2021 tarihinde Ordu İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak ve Fatsa İŞKUR İlçe Müdürü Mehmet Cem Kuru ile Korgan'da Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi tekstil yatırımcısı RMS Tekstil firmasına ziyarette bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Karataş burada ilave 50 istihdam sağlayacak protokolü İŞKUR İlçe Müdürü Mehmet Vem Kuru ve firma yetkilileriyle birlikte imza altına aldı.
TEKSTİLPARK Projesi Ordu Valiliği'ne Tanıtıldı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Mart 2021 — Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde planlanan 'Tekstilpark' projesi için proje tanıtımına yönelik temaslar devam etti. Projenin tanıtımı için düzenlenen ziyaretler kapsamında bir heyet Ordu Valisi Sayın Tuncay Sonel'e ziyarette bulunularak düzenlenen toplantıda proje hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirildi.
Ordu Valisi'nden FATSO Ziyareti
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Mart 2021 — Ordu Valisi Sayın Tuncay Sonel 25.03.2021 tarihinde Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran ile birlikte Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş tarafından ağırlanan Vali Tuncay Sonel ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasının devam eden projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Özel Eğitim Okulu Arazisi Teslim Alındı
2.3.8 Fatsa İlçesinde Özel Eğitim Okulu yapmak
Mart 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası protokolü Ordu Valiliği'nde imza altına alınan 3. kademe Özel Eğitim Okulu için okulun yapılacağı arasayı Milli Eğitim Bakanlığı'ndan devraldı.
Fatsa OSB Zor Zamanlarda da Başarı Hikayeleri Yazacak
2.2.3 İlçemizdeki Organize Sanayi Bölgesinin genişlemesine ( Ek Kamulaştırma Bedeli Sağlamak) yönelik faaliyetler
Nisan 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete başlayacak olan yeni yatırımlardan Odamız üyesi Beydemir Tekstil temsilcilerini ağırladığı toplantının ardından Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nin faaliyetlerine ve bölgenin genişlemesi kapsamında devam eden kamulaştırma faaliyetlerinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
Fatsa Belediyesi Ziyareti
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Nisan 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu'ndan bir heyet Fatsa Belediyesi'ne ziyarette bulundu. Ziyaret ile birlikte gerçekleşen toplantıda iki kurum arasındaki işbirliği değerlendirilirken, Fatsa'da birlikte yürütülebilecek projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
FATSO Sorunları Cumhurbaşkanlığı'na İletti
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Nisan 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında online ortamda ilgili bölgelerin Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ile düzenlenen düzenlenen Karadeniz - İç Anadolu Bölge toplantısına katılarak üyelerin talep ve beklentilerini Cumhurbaşkanlığı'na TOBB tarafından iletilmek üzere düzenlenen toplantı gündemine taşıdı.
TEKSTİLPARK Sunumları Devam Ediyor
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Mayıs 2021 — TEKSTİLPARK projesi kapsamında proje paydaşları FATSO Başkanı Tayfun Karataş başkanlığında bir heyetle Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Sayın Yunus Arıncı'yı, Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim Kıran'ı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret ederek projenin tanıtımını gerçekleştirip destek taleplerini ilettiler.
Ünye TSO Başkanı ile Toplantı
2.2.4 Bölge/Oda Borsalarla buluşmak açıklamalar yapmak
Mayıs 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Akar ile Ünye Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki odanın Yönetim Kurulu Başkanları pandemi sonrası fırsatlar ve bölgenin yararına birlikte yürütülebilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundular. Görüşmede aynı zamanda Odalar arası iletişimin kuvvetlendirilmesi ve ortak çalışma grupları ile yürütülebilecek çalışmaların sayısının arttırılması konularında mutabık kalındı.
Ordu Milletvekili İle Toplantı
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Haziran 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile 1 saat süren bir toplantı gerçekleştiren Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Odanın aktif çalışmaları ve yürüttüğü projeler hakkında bilgi aldı. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi'nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili diğer Bölge Vekillerine de aktarılan sorunları aktardı. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetleri devam eden istihdam garantili tekstil kursunu gezen Ordu Milletvekili Enginyurt, kursiyerlerle sohbet ederek buradaki çalışmaları da yakından inceledi.
FATSO Üyelerinin Üretimleri Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Temmuz 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş 13 Temmuz 2021 günü Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Dr. Hilmi Güler'e ziyarette bulundu. Görüşmede Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın sadece Fatsa'nın değil Fatsa ve çevresindeki toplam 7 ilçenin Odası olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Karataş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'e 7 ilçede faaliyet gösteren Oda üyesi firmaların ürettiği ve ulusal ve uluslararası çapta satışta olan ürünlerden oluşan bir hediye sepeti takdim ederek özellikle Fatsa OSB'de devam eden üretim faaliyetleri ile ilgili bilgiler aktararak devam eden kamulaştırma çalışmalarında destek talebinde bulundu ve Büyükşehir Belediye Başkanını Fatsa OSB'yi yerinde incelemeye davet etti.
Fatsa OSB Büyükşehir Belediye Başkanına Tanıtıldı
2.2.3 İlçemizdeki Organize Sanayi Bölgesinin genişlemesine ( Ek Kamulaştırma Bedeli Sağlamak) yönelik faaliyetler
Temmuz 2021 — FATSO Başkanı Tayfun Karataş Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'i Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde ağırladı. Bölgenin faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgiler aktaran Karataş, Fatsa OSB'nin alanının büyütülmesi için devam eden kamulaştırma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ödeneklerle ilgili çözülemeyen sorunlar hakkında bulunulan girişimler hakkında da bilgiler aktaran Karataş, Hilmi Güler'den de destek talebinde bulundu.
Ordu Milletvekili'ne Fatsa OSB'nin İhtiyaçları Aktarıldı
2.2.3 İlçemizdeki Organize Sanayi Bölgesinin genişlemesine ( Ek Kamulaştırma Bedeli Sağlamak) yönelik faaliyetler
Temmuz 2021 — Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız 22 Temmuz 2021 Perşembe günü beraberindeki heyetle Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'na bayramlaşma ziyaretinde bulundu. Ziyaretle düzenlenen toplantıda Başkan Karataş Organize Sanayi Bölgesi kamulaştırma çalışmaları kapsamında ilgili Bakanlıktan beklenen ek ödenek konusunda yaşanan gecikmeden ötürü Milletvekilinden sorunun bakanlık nezdinde temsili hususunda yardım talebinde bulundu.
Ordu İli Oda Borsalarının İstişare Toplantısı
2.2.4 Bölge/Oda Borsalarla buluşmak açıklamalar yapmak
Ağustos 2021 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında Ordu İlinde faaliyet gösteren Oda ve Borsaların Genel Sekreterleri ve TOBB tarafından 81 ilde uygulanan Akademik Danışmanlar Projesi kapsamında Ordu İli Akademik Danışmanı olarak görev yapan Dr. Alperen Mustafa Yiğit 3 Ağustos 2021 tarihinde Fatsa Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirilen istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıya Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nı temsilen Genel Sekreter Hamdi Karamustafa katılırken Dr. Alperen Mustafa Yiğit'in bölge ile ilgili yaptığı sunumun ardından fındık fiyatlarının yayımlanması, Odalar ve Borsalar birlikteliği ile gerçekleştirilebilecek ortak projeler, TOBB tarafından denetimi gerçekleştirlen Akreditasyon Sisteminde iyi uygulamaların paylaşımı için toplantı programlanması gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.
KARATAŞ Canlı Yayınlarda Gündemi Değerlendirdi
2.2.3 İlçemizdeki Organize Sanayi Bölgesinin genişlemesine ( Ek Kamulaştırma Bedeli Sağlamak) yönelik faaliyetler
Ağustos 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş 10 Ağustos 2021 tarihinde Karadeniz Ekonomi Gazetesi'nin YouTube kanalı üzerinde düzenlenen canlı yayına katılarak Fatsa Organize Sanayi Bölgesinin mevcut durumu ve genişleme çalışmalarının gidişatı ile ilgili bilgiler verdi. Karataş yayında planlanan büyümenin mevcut istihdam ve ihracata potansiyel etkileri ile detaylı bilgiler aktardı. 11 Ağustos 2021 tarihinde Altaş TV'de yayımlanan Yaz Sohbetleri programının canlı yayın konuğu olan Karataş, buradaki yayında da Fatsa OSB'nin mevcut durumu, çevre ilçelerde de Fatsa OSB'deki modelin uygulanmasına yönelik olarak Aybastı-Kabataş bölgesinde başlatılan FATSO projesi TEKSTİLPARK, ilerleyen yıllarda TEKSTİLPARK projesinin uygulanabileceği diğer ilçelerle ilgili bilgi ve görüşlerini paylaştı.
Fatsa Belediyesi ile Toplantı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ağustos 2021 — Fatsa Belediyesi heyeti FATSO'da ağırlandı. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ve Oda Meclis Üyelerinden oluşan bir heyet tarafından karşılanan Fatsa Belediyesi heyetiyle paydaş kurumlar olarak birlikte yürütülebilecek çalışmalar ve Oda'nın Fatsa ilçesinde aktif olarak yürüttüğü faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Başkan Karataş Cumhurbaşkanlığı Programına İştirak Etti
2.2.1 Lobi Faaliyetlerinde bulunmak
Eylül 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Ankara Polatlı'da Şişecam Fabrikasının yeni üretim tesisinin açılış törenine iştirak etti. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen açılış töreninin ardından Karataş, Fatsa Organize Sanayi Bölgesini temsilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu organizasyonuyla son dönemde meydana gelen doğal afetler nedeniyle Türkiye'nin tüm Organize Sanayi Bölgelerinin katılımıyla toplanan yardımların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana takdim edildiği programda yer alarak Fatsa OSB'nin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan raporu da yetkililere teslim etti.
FATSO'nun Özel Eğitim Okulu Büyüyor
2.3.8 Fatsa İlçesinde Özel Eğitim Okulu yapmak
Eylül 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ordu Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 5 Şubat 2021 tarihinde imzaladığı protokolle yaptıracağı orta ve ileri düzeyde zihinsel engelli çocukların lise düzeyinde eğitim görecekleri 3. kdeme özel eğitim okulu projesinin protokolü güncellenerek derslik sayısı arttırıldı.
2021 Yılı Kalite Yönetim Sistemi Denetimimiz Tamamlandı
1.8.5 ISO 9001 KYS Belgesinin devamlılığını sağlamak
Eylül 2021 — Üyelerine sunduğu kaliteli hizmet anlayışını ilk kez 2013 yılında belgeleyen Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası 16 Eylül 2021 Perşembe günü, TSE Baş Denetçisi Sayın Adnan Bahadır tarafından gerçekleştirilen denetimle ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uygunluk yönünden tekrar denetlenerek hizmet kalitesini bir kez daha tescilleyip belge süresini uzattı.
Çatalpınar Kaymakam ve Belediye Başkanı'ndan Ziyaret
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Eylül 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası sorumluluk alanından bulunan ilçelerden biri olan Çatalpınar Kaymakamı Sayın Eyyüp Batuhan Ciğerci, İlçe Belediye Başkanı Sayın Ahmet Türe ve İş İnsanı Sayın Nihat Bulu Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Odanın çevre ilçelerdeki faaliyetleri üzerine bilgilendirmede bulunan Başkan Karataş heyetle Oda'nın ilerleyen süreçte Çatalpınar İlçesinde gerçekleştireceği projeler üzerinde görüş alışverişinde de bulundu.
FATSO'nun Eğitim Faaliyetleri Değerlendirildi
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Eylül 2021 — 24 Eylül 2021 Cuma günü Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Saygın Atinkaya'nın katılımı ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın eğitim üzerine aktif faaliyetleri görüşüldü. Fatsa Organize sanayi Bölgesine Odanın katkıları ile yaptırlacak olan Anaokulu/Kreş projesi, Fatsa'da faaliyette bulunacak ve toplam 3 ilçeye direkt hizmet verecek 3. kademe engelli çocuklar için yapılacak olan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Özel Eğitim Okulu projelerinin gidişatı değerlendirilirken, FATSO'nun bu yıl yapacağı köy okulu kütüphanesi projesi ve geleneksel kışlık eğitim yardımları ile ilgili de görüş alışverişinde bulunuldu.
TKDK Ordu il Koordinatörü ile Toplantı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ekim 2021 — Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ordu İl Koordinatörü Berkay Çelik Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'na ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı ardından açıklama yapan Karataş "TKDK üyelerimize yönelik önemli hibeler ve destekler sunan bir kurum. İçinde bulunduğumuz dönemde de belirli sektörlere yönelik destekleme faaliyetlerinde bulunmanın hazırlığı içerisindeler. Bu konuda bilgi alışverişinde bulunma fırsatımız oldu. Önümüzdeki günlerde ilgili Üyelerimize yönelik detaylı bilgilendirme sağlayacağımız bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz. İl Koordinatörümüz Berkay bey'e nazik ziyareti için teşekkür ederim" dedi.
Tekstil Sektörüne Yönelik TKDK Bilgilendirme Toplantısı
2.1.3 Üyelere Yönelik Gerçekleştirilen Toplantı ve Etkinliklere ait sonuç
Ekim 2021 — Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ordu İl Koordinatörü Berkay Çelik ve kurumun Proje sorumluları tarafından Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın tekstil sektöründe faaliyet gösteren üyelerine yönelik 2022 yılında kurum tarafından çağrıya çıkılacak hibe ve destek programları hakkında Oda hizmet binasında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Çamaş Belediyesi'ne Ziyaret
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Kasım 2021 — Paydaş kurumlar olarak yürütülecek ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, Odamız Kadın Girişimciler Kurulu tarafından gerçekleştirilen "Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın" projesi kapsamında Odamız tarafından Çamaş İlçesinde yapımı tamamlanarak yakında öğrencilerin hizmetine sunulacak olan kütüphanenin açılış programı ile ilgili Belediye Başkanı Mahmut Ayparçası'na bilgi verildi.
İstihdam Protokollerinde Yeni Dönem Toplantısı
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Kasım 2021 — İŞKUR tarafından düzenlenen MEK, MEGİP ve İşbaşı Eğitim Programlarının yeni döneminin başlangıcında programlardan faydalanacak yatırımcılarla İŞKUR arasında gerekli protokoller Fatsa Kaymakamlığı koordinasyonunda düzenlenen toplantı ile imza altına alındı. MEGİP protokolünün paydaşlarından biri olan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nı temsilen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş yer aldı.
Çamaş Kaymakamı'ndan Ziyaret
2.1.4 Paydaşlarla toplantı düzenlemek ve sonuç raporu hazırlamak
Ekim 2021 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası sorumluluk alanında bulunan ilçelerden Çamaş İlçe Kaymakamı Sayın Emre Urhan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş tarafından ağırlanan Kaymakam URHAN, Oda'nın ilçeye yönelik çalışmaları konusunda bilgi aldı.
Ordu İli Oda Borsaları Genel Sekreterleri Toplandı
2.2.4 Bölge/Oda Borsalarla buluşmak açıklamalar yapmak
Kasım 2021 — Ordu il Oda ve Borsa Genel Sekreterleri mutat toplantısı 26.11.2021 tarihinde Ordu Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıldı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası, Fatsa Ticaret Borsası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası, Ünye Ticaret Borsası ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterleri tarafından gerçekleştirilen toplantıya Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa katılım sağladı. Toplantıya ayrıca Ordu İli Akademik Danışmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Alperen Mustafa Yiğit de iştirak etti.

Bütçe Görünümü

Yıllara Göre Bütçe ve Dağılımları

Hizmet Görünümü

Yıllara Göre Oda'ya Yeni Kayıt İşlemleri
Yıllara Göre Oda'dan Verilen Belgeler
Yıllara Göre Ticaret Sicil Müdürlüğü Evrak Trafiği
Yıllara Göre Verilen Diğer Hizmetlerin Dağılımı
Yıllara Göre Toplantı Sayıları ve Dağılımları
Yıllara Göre Üyeler ve İlçelere Dağılımları

Haberleşme ve İletişim Görünümü

Yıllara Göre Haberleşme Araçlarının Kullanımı
Yıllara Göre Medya Görünürlüğü
Yıllara Göre Sosyal Medya Kullanımı