2020 Yılı FATSO Faaliyet Raporu

Çalışma Odağı 1 — Fatsa ve Çevre İlçelerin Ekonomisi
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
1.1 - Fatsa ve Çevre İlçelerin Turizm alanındaki imkân ve gelirlerinin artırılmasına katkı sağlamak
1.2 - Fatsa ve Çevre İlçelerinin Tarım ve Hayvancılık alanındaki imkân ve gelirlerinin artırılmasına katkı sağlamak
1.3 - Sınai Üretim ve Ticari Potansiyelin artırılması için girişimcilik ve yeniliğe yönelik çalışmaların desteklenmesi
1.4 - Dış Ticaret ve İhracaat imkânlarının gelişimine katkı sağlamak
1.5 - Fatsa OSB'nin 2020 yıl sonunda kamulaştırma işlemlerinin sonuçlandırılmasını sağlamak
FATSA OSB Büyümeye Devam Ediyor
1.5.1 Fatsa OSB nin ilave 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerinin takip edilmesi.
Ocak 2020 — Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş önceki yıl ilave yer tahsisi gerçekleşen ERATEKS firmasına ait yeni tesisin temel atma törenine katıldı
Tarım ve orman bakanı ile İstişare Toplantısı
1.2.1 Fındığın Katma Değerinin artırılmasına yönelik çalışmaları teşvik etmek.Sanayi ürünü olarak değerlendirilmesini sağlamak.
Haziran 2020 — Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda-Borsa Başkanı ve 61 Sektör Meclis Başkanlarının katılımı ile videokonferans yöntemiyle bir istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş tarafından sezonu yaklaşan fındık ürününün devlet tarafından fiyatlandırılması politikasına ilişkin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne gönderilen raporda belirtilen hususların takibi yapıldı.
Kadın Girişimcilerimiz Ordu kadın Girişimcileriyle Buluştu
1.3.2 Kadın Girişimciliği ve Genç Girişimcilik ile ilgili etkinliklerin desteklenmesi
Şubat 2020 — Ordu, Fatsa ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odaları kadın Girişimciler Kurulları 6 Şubat Perşembe günü Ünye'de toplandı. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu olarak Denizhan Yenilmez Yücetepe, Eda Özel Bektaş, Fatma Karataş, Ferhun Okan ve Gonca Çarıkçıoğlu'nun katılım gösterdiği toplantıda kurulun 2020 yılında yapmayı planladığı çalışmalar ve açmayı düşündüğü kurslar değerlendirildi.
FATSA OSB Yönetim Kurulu Toplantısı
1.5.1 Fatsa OSB nin ilave 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerinin takip edilmesi.
Şubat 2020 — Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Ordu Valisi Seddar Yavuz Başkanlığında toplandı. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş'ın da Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılım gösterdiği toplantıda Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mevcut durum ve beklenen yeni yatırımlar konusundaki ilerleyiş incelendi.
FATSA OSB'ye Yeni Yatırımlar
1.5.1 Fatsa OSB nin ilave 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerinin takip edilmesi.
Haziran 2020 — Fatsa OSB'de tamamlanacak kamulaştırma çalışmaları sonrasında eklenecek ilave 91 hektarlık alanda yatırım yapma talebinde bulunan yatırımcı adaylarıyla Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Odamız hizmet binasında görüşmeler sağladı.
Karataş'tan Fındık Fiyatlarına İlişkin Açıklama
1.2.1 Fındığın Katma Değerinin artırılmasına yönelik çalışmaları teşvik etmek.Sanayi ürünü olarak değerlendirilmesini sağlamak.
Temmuz 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş yeni sezonunun başlaması öncesi fındık piyasası ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı
FATSA OSB Yeni Vali'ye Tanıtıldı
1.1.1 Fatsa ve Çevre ilçelerin Turizm alanındaki imkân ve gelirlerinin artırılmasına katkı sağlamak araştırmalar yapmak ve teşvik ve destekler ile ilgili çalışmaların gerçekleştirilmek ve Bölge'nin potansiyelini artırıcı çalışmalar yapmak
Temmuz 2020 — Cumhurbaşkanı Kararı ile Ordu İline atanan Vali Tuncay Sonel, Fatsa ilçemize ziyarette bulundu. İlçedeki temaslarının ardından Fatsa Organize Sanayi Bölgesini de ziyaret eden Vali Sonel burada Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş tarafından karşılandı. Beraberindeki heyetle birlikte Fatsa Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımları ziyaret eden Tuncay Sonel, mevcut ve planlanan yatırımlarla ilgili FATSO Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş'tan bilgiler aldı.
FATSA OSB İçin Yeni Yatırımcılar
1.5.1 Fatsa OSB nin ilave 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerinin takip edilmesi.
Ekim 2020 — Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşmesi muhtemel yeni yatırımlar üzerinde çalışmaya devam eden Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş bu kapsamda yatırım planlaması aşamasında olan düğme fabrikası için Form Dış Ticaret Limited Şirketi temsilcileri ile Odamız hizmet binasında bir toplantı gerçekleştirdi.
Çalışma Odağı 2 — Toplumsal Gelişime Yönelik Sosyal ve Kültürel Çalışmalar
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
2.1 - Fatsa ve Çevre İlçelerinin Eğitim ve eğitimle ilgili altyapısının güçlendirilmesine destek olmak
2.2 - Fatsa’da “işbirliği” bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamak
2.3 - Eğitim Alanında Ülke çapında derece elde eden İlk ve Orta Öğretim Öğrencilerinin ödüllendirilmesi
2.4 - Hizmet Binamızda bulunan Tekstil Atölyesinde Mesleki Eğitim Kurslarının Düzenlenmesi
2.5 - Odamız Çalışma Alanında yer alan İlçelerde Sosyal Sorumluluk bilinci ile Kütüphane yaptırılması
FATSO'dan Yazılım ve Tasarım Atölyesi
2.3.1 Türkiye genelinde yapılan merkezi sınav sistemlerinde ilk beşyüze girip başarılı olan ilk ve ortaöğretim öğrencilerin ödüllendirilmesi.
Şubat 2020 — Odamızın katkılarıyla Fatsa Bilim ve Sanat Merkezi'nde bir Yazılım ve Tasarım Atölyesi kuruldu. Ordu Valisi Sayın Seddar Yavuz tarafından gerçekleştirilen açılış törenine Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran ile birlikte Fatsa Protokolü katılım gösterdi.
2020 Yılının İlk Meslek Edindirme Kursu
2.4.1.: İşgücü dışında yer alan Kadınlar için hazır giyim sektöründe sürdürülebilir bir mesleki eğitim ile Kadınların istihdam edilebilirliğini teşvik etmek.
Şubat 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından MEGİP protokolü kapsamında düzenlenen İstihdam Garantili Meslek Edindirme Kursları tüm hızıyla devam ediyor. Tekstil sektörü için dikiş makinesi operatörü yetiştirmek maksadıyla düzenlenen 2020 yılının ilk kursu için mülakatlar 11 Şubat 2020 tarihinde Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında gerçekleşti.
2020 Yılının İlk Kütüphanesi Çatalpınar'a
2.5.1 Bölgede her yıl bir İlçeye bir adet Kütüphane açılması.
Şubat 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu'nun bir projesi olan ve 2017 yılından beri devam ederek Fatsa ve Çevre İlçelerinde yer alan onlarca köy okuluna kütüphane kazandırılmasını sağlayan "Kütüphanesiz Köy Okulu Kalmasın" projesi kapsamında 2020 yılının ilk kütüphanesini Çatalpınar İlçemizin Ortaköy mahallesinde bulunan Şehit Yüksel Çağlar İlkokuluna kazandırdık.
FATSO Akademi Faaliyete Başladı
2.1.2 Her Yıl Fatsa Halkının genel katılımına açık bireysel gelişime yönelik bir seminer organizasyonu gerçekleştirmek.
Haziran 2020 — Odamız tarafından hazırlanan ve kurumca düzenlenen tüm etkinlik ve eğitimlerin takip edilip kayıt olunabileceği bir dijital eğitim platformu olan FATSO Akademi yayın hayatına başladı. Online ortamda Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerine ve vatandaşa hizmet veren platformda seminer ve konferansların yanı sıra ücretsiz olarak özellikle pandemi döneminde önemli bir ihtiyacı karşılayan online eğitimler ve seminerler de yer alıyor. Platform aracılığı ile ayrıca FATSO tarafından düzenli olarak açılan istihdam garantili meslek edindirme kursları için başvurular da kurs dönemlerinde online ortamda kabul edilebiliyor.
TEKSTİLPARK Projesi İçin İlk Adımlar
2.4.1.: İşgücü dışında yer alan Kadınlar için hazır giyim sektöründe sürdürülebilir bir mesleki eğitim ile Kadınların istihdam edilebilirliğini teşvik etmek.
Ağustos 2020 — Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde planlanacak 'Tekstilpark' projesi için ilk girişimler başlatıldı.
Meslek Edindirme Kurusumuzda 2020/2. Dönem
2.4.2 Üyelerimizin Nitelikli Kadın İş Gücüne ulaşmalarını sağlamak
Ağustos 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası İŞKUR işbirliği ile düzenlediği meslek edindirme kurslarıyla meslek öğreterek iş sahibi yapmaya devam ediyor.
2. Dönem Meslek Edindirme Kursu Başladı
2.4.1.: İşgücü dışında yer alan Kadınlar için hazır giyim sektöründe sürdürülebilir bir mesleki eğitim ile Kadınların istihdam edilebilirliğini teşvik etmek.
Ekim 2020 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İŞKUR arasında imzalanan MEGİP protokolü kapsamında Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde düzenlediğimiz istihdam garantili meslek edindirme kursumuzun bu yıl ikincisi için alınan başvuruların ardından yapılan mülakatlarla uygun 50 kişi daha belirlenerek yeni dönem kurs süreci başladı.
TEKSTİLPARK Projesi İçin Ziyaretler Sürüyor
2.4.1.: İşgücü dışında yer alan Kadınlar için hazır giyim sektöründe sürdürülebilir bir mesleki eğitim ile Kadınların istihdam edilebilirliğini teşvik etmek.
Ekim 2020 — Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde planlanan 'Tekstilpark' projesi için proje temelini genişletecek temaslar sürüyor. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ve DOKA Ordu İl Koordinatörü Harun Göçer bu kapsamda Aybastı ilçemizde temasları sürdürdüler. Temaslar kapsamında Adalet ve Kalkınma Partisi Aybastı İlçe Başkanı Fazlı Eren, Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan ve Odamız Meclis Üyesi Muharrem Zaimoğlu ile birlikte Aybastı İlçe Kaymakamı Muhammet Şükrü Pekpak'a ziyarette bulunan heyet proje ve devam eden fizibilite çalışmaları hususunda Kaymakama bilgi sağladılar.
3. Dönem Meslek Edindirme Kursu. Başvurular Toplandı
2.4.2 Üyelerimizin Nitelikli Kadın İş Gücüne ulaşmalarını sağlamak
Aralık 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası İŞKUR işbirliği ile düzenlediği meslek edindirme kurslarıyla iş sahibi yapmaya devam ediyor. İstihdam garantili olarak düzenlenen kursumuzda 3. dönem adaylarını Fatsa OSB yatırımcılarından FGA tekstil istihdam ediyor. Kursun yeni döneminin başlangıcı için başvuruların alınmaya başladığını duyuran FATSO Başkanı Tayfun Karataş, yeni dönemde başvuruların online olarak FATSO Akademi platformu üzerinden alınacağını belirtti.
Bilim Şenliği Protokolü İmza Altına Alındı
2.1.2 Her Yıl Fatsa Halkının genel katılımına açık bireysel gelişime yönelik bir seminer organizasyonu gerçekleştirmek.
Aralık 2020 — Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası arasında 18 Aralık 2020 tarihinde Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanacak olan "Fatsa Bilim Şenliği" etkinliğinin hazırlıkları için işbirliği protokolü imzalandı.
İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Faaliyet Değerlendirmesi
2.1.2 Her Yıl Fatsa Halkının genel katılımına açık bireysel gelişime yönelik bir seminer organizasyonu gerçekleştirmek.
Aralık 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, FATSO'nun eğitim konusundaki yıllık faaliyetlerini ve 2021 yılı planları ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Saygın Atinkaya'yı ağırladı.
Uzaktan Eğitime Destek için Tablet Bilgisayar Dağıtımı
2.3.1 Türkiye genelinde yapılan merkezi sınav sistemlerinde ilk beşyüze girip başarılı olan ilk ve ortaöğretim öğrencilerin ödüllendirilmesi.
Aralık 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin desteği ile Odanın çalışma alanında bulunan 7 ilçede uzaktan eğitim sürecinde EBA destek noktalarında öğrencilerin kullanımına sunmak üzere hazırlanan tablet bilgisayarların teslimleri ilgili ilçelerin Milli Eğitim Müdürlüklerine gerçekleştirildi.
Çalışma Odağı 3 — Üye İlişkileri
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
3.1 - Üyelere sunulan faydaların artırılması
3.2 - Üyelerin FATSO çalışmaları ile ilgili farkındalık düzeylerinin yükseltilmesi
Güncel KOSGEB Destekleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Ocak 2020 — Odamız hizmet binasında Güncel KOSGEB desteklerine ilişkin Üyelerimizi bilgilendirmek maksadıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. KOSGEB Ordu İl Müdürlüğü'nden Cem Kalaycı'nın sunumuyla gerçekleşen toplantıda özellikle sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ve ihracat yapan işletmelere yönelik aktif destekler tanıtıldı.
İlçe Kaymakamımıza Fatsa OSB'yi Tanıttık
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Şubat 2020 — 2019 yılında ilçemize atanan Fatsa İlçe Kaymakamımız Sayın Ömer Lütfi Yaran ve İlçe Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Özcan Çabukoğlu Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş'ın eşliğinde Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret ederek burada yatırımcılarla görüştü.
Korgan'da Üye Ziyaretleri
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Şubat 2020 — Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Kenan yahşi ile birlikte Korgan İlçemizde Üye ziyaretlerinde bulundu.
Kabataş İlçesinde Üye Ziyaretleri
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Mart 2020 — Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş, Kabataş ilçemizde İlçe Kaymakamı Sayın Muhammet Fatih Demireli ziyaret etti. Odamızın İlçedeki faaliyetleri ile ilgili görüşme sağlayan Karataş ziyaretin ardından Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın faaliyet alanında bulunan İlçede Odamız Üyelerine muhtelif ziyaretler gerçekleştirdi.
FATSO'dan Üyelerine Maske
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Mart 2020 — 31.03.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu tarihten itibaren üretimde Oda Üyeleri için de bir bant ayrılarak, içinde bulunduğumuz zorlu süreçte faaliyetlerini fedakarlıklar göstererek sürdüren Oda Üyelerinin ve çalışanlarının da maske ihtiyacının FATSO bünyesindeki tekstil atölyesinden karşılanacağını belirtti.
Fatsa OSB'de Çarklar Yeniden Dönüyor
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Mayıs 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş 12.05.2020 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Güven Ada ile birlikte Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'ne ziyarette bulundu. Pandemi koşullarında tedbirlere riayet ederek düşük kapasite ile de olsa faaliyetlerine yeninden başlayan OSB yatırımcılarını ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.
Üyelerimize 'COVID-19 Güvenli Üretim' Belgesi
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Temmuz 2020 — Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Samsun Belgelendirme Müdürlüğü tarafından, COVİD 19 ile mücadele çerçevesinde yürütülen belgelendirme faaliyetleri sonucu Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren Üye firmalarımızdan Erateks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Varan-Hünkar Gıda Ltd.Şti. bugün düzenlenen törenle "COVID-19 - Güvenli Üretim Belgesi" aldılar.
Fatsa OSB'nin Yeni Yatırımına Ziyaret
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Kasım 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Hilal Çanta'nın Fatsa OSB'de tahsis edilen yeni alanda açtığı tesisi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
FATSO Üyeleri İçin Tedarik zinciri Finansmanı
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Aralık 2020 — Ziraat Bankası ve TOBB arasında imzalanarak geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan ticari mal alım-satımlarında kolay finansman için gerçekleşecek işbirliğine ilişkin oluşturulan "Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi" kapsamında Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ile Ziraat Bankası arasında "Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” imzalandı.
FATSO Tüm Üyelerine Yeniden Maske Dağıttı
3.1.3 Üyelerin İş Yerlerine ziyaretler yapılması, Üyeleri için sosyal etkinlikler ve bilgilendirci eğitimler düzenlenmek
Aralık 2020 — Artan vaka sayıları ve aşılama sürecinin halen gerçekleşmemiş olmasını göz önünde bulundurarak üyelerimizin devam eden ihtiyaçlarına destek olmak maksadıyla sorumluluk alanımızda bulunan 7 ilçemizde üyelerimize yeniden maske dağıtımları gerçekleştirdik.
Çalışma Odağı 4 — FATSO İç Yapısı ve İşleyişi
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
4.1 - FATSO’nun organizasyonel gelişim seviyesinin yükseltilmesi.
4.2 - FATSO çalışanlarının bireysel ve mesleki gelişim seviyesinin yükseltilmesi
Meclis Üyelerimiz TOBB Bilgilendirme Seminerine Katıldı
4.2.1 FATSO çalışanları için “Eğitim ihtiyaç Analizi” çalışması gerçekleştirerek çalışanların ihtiyaç duydukları temel, teknik ve yönetsel yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklere hitap edecek eğitimlerin çalışanlara sağlanması
Şubat 2020 — 7-8 Şubat 2020 tarihlerinde, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerinden Gökhan Işık, Hacı Yelkuvancı, Halis Kılıç, Mehmet Ali Çekici ve Muharrem Coşkun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'da düzenlenen Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerine katılım gösterdiler.
FATSO Personelleri TOBB Eğitimlerine Katıldı
4.2.1 FATSO çalışanları için “Eğitim ihtiyaç Analizi” çalışması gerçekleştirerek çalışanların ihtiyaç duydukları temel, teknik ve yönetsel yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklere hitap edecek eğitimlerin çalışanlara sağlanması
Şubat 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nde personelin bilgilendirilmesine yönelik düzenlenen eğitimlere katılım sağladık. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında VERBİS sitemine kayıt ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi konularında düzenlenen bilgilendirme seminerlerinde Odamızı temsilen Genel Sekreterimiz Hamdi Karamustafa hazır bulundu.
FATSO Personel Toplantısı Gerçekleşti
4.1.6 Yılda bir organizasyonel gelişim toplantıları gerçekleştirerek gelişim ihtiyacının değerlendirilmesi
Mart 2020 — 13 Mart 2020 Cuma günü mesai bitiminde Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası personeli Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Başkanlığında bir araya gelerek bir toplantı düzenledi. Toplantıda covid-19 salgını ile ilgili artan vaka sayıları göz önünde bulunarak artacak iş yoğunluğu, salgının etkilerini kontrol altında tutmak amacıyla Oda hizmet binasında alınabilecek tedbirler ve Üyelere hizmet binasına gelmelerine gerek olmadan verilebilecek hizmetlerin kapsamının genişletilmesi ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.
2020 Yılı Yönetici Oryantasyon Eğitimleri Düzenlendi
4.1.6 Yılda bir organizasyonel gelişim toplantıları gerçekleştirerek gelişim ihtiyacının değerlendirilmesi
Temmuz 2020 — Yapılan son Organ Seçimlerinde Odamız Yetkili Organlarında görev yapmakta olan Oda Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerimizin Oryantasyon Eğitimleri Oda Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen Oryantasyon Eğitimlerinde Yönetici El Kitabı’nda belirtilen mevzuatın anlatımı suretiyle ve eğitim sonunda Yönetici El Kitabının ilgili Organ Üyelerine teslimiyle yerine getirilmeye devam ediyor.
FATSO Personeli Akreditasyon Eğitimlerini Tamamladı
4.2.1 FATSO çalışanları için “Eğitim ihtiyaç Analizi” çalışması gerçekleştirerek çalışanların ihtiyaç duydukları temel, teknik ve yönetsel yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklere hitap edecek eğitimlerin çalışanlara sağlanması
Ağustos 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası personelleri 2020 yılı sonunda gerçekleşecek Akreditasyon Geliştirme Ziyaretleri ve 2021 yılında yapılması planlanan Akreditasyon Denetimlerine hazırlık kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen online ortamda düzenlenen eğitimlere katıldı.
FATSO Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Tamamlandı
4.1.4 İş süreçlerinin incelenerek ISO 9001:2015 revizyonunda belirtilmiş olan süreç akışlarındaki iyileştirme fırsatlarının belirlenmesi ve tespit edilen iyileştirmelerin gerçekleştirilmesi
Ekim 2020 — Üyelerine sunduğu kaliteli hizmet anlayışını ilk kez 2013 yılında belgeleyen Odamız 30 Ekim 2020 Cuma günü, TSE Samsun Bölge Müdürü Sayın Erol Kaygı tarafından gerçekleştirilen denetimle ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uygunluk yönünden tekrar denetlenerek hizmet kalitesini bir kez daha tescilleyip belge süresini uzattı.
Pandemi Koşullarında Online Meclis Toplantısı
4.1.3 Organizasyon yapısı ve görev tanımlarının gözden geçirilerek işleyen yapıyı yansıtır şekilde güncellenmesi
Aralık 2020 — 24 Kasım 2020 Salı günü yeterli çoğunluğa ulaşılamaması nedeniyle 8 Aralık 2020 Salı gününe ertlenen Odamız Olağan Meclis Toplantısı pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında online ortamda gerçekleştirildi.
FATSO Personeli İş Sürekliliği Eğitimine Katıldı
4.2.1 FATSO çalışanları için “Eğitim ihtiyaç Analizi” çalışması gerçekleştirerek çalışanların ihtiyaç duydukları temel, teknik ve yönetsel yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklere hitap edecek eğitimlerin çalışanlara sağlanması
Aralık 2020 — Pandemi süreci gibi çeşitli afetler nedeniyle üyelerimize sunduğumuz iş ve hizmetlerin kesintiye uğramadan devamlılığının sağlanması için yürütülecek çalışmalar ve alınacak önlemler konusunda farkındalık sağlanması ve bilgilendirme yapılması adına, TOBB Akreditasyon sistemine dahil olan Oda ve Borsalara yönelik olarak İş Sürekliliği eğitimi düzenlendi.
FATSO Personeli İş Sürekliliği Eğitimine Katıldı
4.2.1 FATSO çalışanları için “Eğitim ihtiyaç Analizi” çalışması gerçekleştirerek çalışanların ihtiyaç duydukları temel, teknik ve yönetsel yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklere hitap edecek eğitimlerin çalışanlara sağlanması
Aralık 2020 — Pandemi süreci gibi çeşitli afetler nedeniyle üyelerimize sunduğumuz iş ve hizmetlerin kesintiye uğramadan devamlılığının sağlanması için yürütülecek çalışmalar ve alınacak önlemler konusunda farkındalık sağlanması ve bilgilendirme yapılması adına, TOBB Akreditasyon sistemine dahil olan Oda ve Borsalara yönelik olarak İş Sürekliliği eğitimi düzenlendi.
FATSO'nun Akreditasyon Denetimleri Online Ortamda Yapıldı
4.1.6 Yılda bir organizasyonel gelişim toplantıları gerçekleştirerek gelişim ihtiyacının değerlendirilmesi
Aralık 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Akreditasyon Geliştirme Ziyareti Türk Loydu Denetçisi Özlem Savran tarafından 21 Aralık 2020 tarihi online ortamda gerçekleştirildi.
Çalışma Odağı 5 — Lobi Faaliyetleri
Bu çerçevedeki amaçlarımız:
5.1 - Fatsa ve Çevre İlçelerin Altyapı ve kapasitesinin geliştirilmesine destek vermek
5.2 - Fatsa’da yer alan Kamu Kurumları, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları gibi paydaşlar ile ilişkileri geliştirmek
Çevre İlçe Kaymakamlarına Kursumuzu Tanıttık
5.1.1 Fatsa ve Çevre İlçelerde altyapı işleri ve kaynak bulunması ve işlemlerinin tamamlanması noktasında yerel paydaşlarımızla sık sık bir araya gelip konuları gündemde tutmak
Şubat 2020 — Çamaş İlçe Kaymakamı Sayın Akın Oruç ve Kabataş İlçe Kaymakamı Sayın Muhammet Fatih Demirel Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş'ı ziyaret ederek Odamızın çalışma alanında bulunan Çamaş ve Kabataş İlçelerimizde paydaşlar olarak yürütülebilecek çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulundular. Ziyaretin ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Karataş, Kaymakamlara Odamız bünyesinde faaliyet gösteren tekstil atölyemizi gezdirerek çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi ve sağlanan istihdam olanaklarını tanıttı.
OSB'nin Başarısı Ulusal Medyada
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Ocak 2020 — Ordu’nun Fatsa ilçesinde 5 bin kişiye iş imkanı sunan organize sanayi bölgesinde, dünyaca tanınmış takımların formaları da dikiliyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş Fatsa OSB'nin gelişimi ve gelecek planıyla ilgili ulusal yayın yapan medya kuruluşlarına röportaj vererek faaliyetin yurt çapında tanınmasını sağladı. Röportajda OSB'nin büyümesi için beklenen kamulaştırma bedellerinin tamamlanmasıyla planlanan yatırımlara değinildi.
İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurul Toplantısı
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Ocak 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Odamızı temsilen İşkur Ordu İl Müdürlüğü hizmet binasında Ordu Valimiz Sayın Seddar Yavuz önderliğinde düzenlenen toplantıya iştirak etti. 2020 yılı için İl genelinde istihdam konusunda yapılan planlamalar ile ilgili sunumu izleyen Karataş, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasının 2020 yılı iş planında yer alan istihdam alanında katkı sağlayacak projeler hakkında ön bilgilendirme sağladı.
Ordu Milletvekilimizi Odamızda Ağırladık
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Şubat 2020 — Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Sayın Metin Gündoğdu beraberinde Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu İl Başkan Yardımcısı, İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Gülyalı İlçe Başkanlarıyla birlikte Odamızda ağırladık. Ziyaret sırasında Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş Fatsa OSB'nin mevcut durumu, beklenen ödenek miktarı ve ödeneğin gerçekleşmesi halinde tamamlanacak kamulaştırma çalışmaları akabinde yeni yatırım için söz alınan potansiyel yatırımcılara ilişkin detaylı bir sunum yaptı.
Ordu STK'larından Silahlı Kuvvetlere Destek
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Mart 2020 — 81 İl’de eş zamanlı olacak şekilde Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu olarak İdlib'de son dönemde yaşananlar ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin düzenlediği "Bahar Kalkanı Operasyonu" hakkında koşulsuz şartsız desteğimizi vurguladığımız ortak bir basın açıklaması yaptık.
Deniz Bilimleri Fakültesi Ziyareti
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Mart 2020 — Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş 02.03.2020 tarihinde Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesine yeni atanan Prof.Dr. Latif Kelebekli'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında paydaşlar olarak yeni dönemde bir arada yürütülebilecek projeler hususunda görüş alışverişinde bulunuldu. Aynı zamanda yine İlçemizde bulunan Moda Tasarım Meslek Yüksekokulu'na da ziyarette bulunan Karataş, burada Yüksek Okul Müdürü Öğr.Gör. Latif Bayram'la görüşerek Yüksek Okul için odamız tarafından sağlanan tekstil atölyesindeki mevcut durum ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
FATSA OSB Doğalgaza Kavuştu
5.1.1 Fatsa ve Çevre İlçelerde altyapı işleri ve kaynak bulunması ve işlemlerinin tamamlanması noktasında yerel paydaşlarımızla sık sık bir araya gelip konuları gündemde tutmak
Mart 2020 — Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde bugün Ordu Valisi Sayın Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hilmi Güler, Fatsa Kaymakamı Sayın Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkanı Sayın İbrahim Etem Kibar, çevre İlçelerin Belediye Başkanları ve Fatsa Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılarının katılımıyla bölgeye sağlanacak doğalgaz hizmetinin açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş doğalgazın Organize Sanayi Bölgesi için önemine dikkat çekerken bu hizmet sayesinde yatırımcıların sağlayacağı tasarrufun yine bölgeye katkı sağlayacağının altını çizdi.
Ticaret Bakanı ile Videokonferans
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Mayıs 2020 — Yönetim Kurulu başkanımız Tayfun Karataş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile 365 oda ve borsa ile 61 sektör meclis başkanının yer aldığı video konferansa katılarak raporlarla bildirdiğimiz Üye sorunlarının ve Fatsa OSB'ye yönelik kamulaştırma çalışmalarına yönelik taleplerin temsilinin takibini gerçekleştirdi.
TOBB Karadeni Bölge Toplantısı Düzenlendi
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Mayıs 2020 — 11.05.2020 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği - TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenen Karadeniz Bölge Toplantısına Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş iştirak etti.
Hazine Bakanı Albayrak ile İstişare Toplantısı
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Mayıs 2020 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı 65 oda ve borsa başkanı ile 61 sektör meclis başkanının katılımıyla gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Buluşması yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda videokonferans yöntemiyle yapıldı. Toplantıya FATSO Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş da katılarak raporlarla iletilen taleplerin takibini gerçekleştirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Heyeti Ziyareti
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Haziran 2020 — Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un danışmanı Okan Çoban, Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanı Mustafa Kışan, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ile Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya 19 haziran 2020 tarihinde Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'na ziyarette bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile bir görüşme gerçekleştirdiler. Paydaşlar olarak eğitim alanında gerçekleştirilebilecek olası projeler konusunda fikir alışverişinde bulunulmasının ardından Yönetim Kurulu başkanı Tayfun Karataş heyete Odamız bünyesinde faaliyetlerini sürdüren tekstil atölyesini tanıttı.
Meslek Kuruluşlarından İlave Sefer Talebi
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Haziran 2020 — Ordu İli meslek kuruluşları, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Odaları, Ordu Barosu, Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, Ünye Ticaret Borsası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ve Fatsa Ticaret Borsası THY (Türk Havayolu), Sun Expres ve Pegasus Havayolu Şirketlerinden Ordu-Giresun Havalimanından İzmir, Antalya, Adana, Kıbrıs güzergâhlarına karşılıklı tarifeli direkt Uçak Sefer Talebinde bulundu.
FATSO Heyetinden Ordu Valisine Ziyaret
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Temmuz 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile birlikte Cumhurbaşkanı kararnamesi ile ilimize atanan Ordu Valisi Sayın Tuncay Sonel'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Heyet Sayın Tuncay Sonel'e yeni görevinde başarılar dilerken Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Ordu bölgesindeki faaliyet alanları ve yaptığı çalışmalarla birlikte sürdürmekte olduğu aktif projeler konusunda Vali Tuncay Sonel'e bilgiler aktardı ve birlikte yapılabilecek çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.
FATSA OSB Yeni Vali'ye Tanıtıldı
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Temmuz 2020 — Cumhurbaşkanı Kararı ile Ordu İline atanan Vali Tuncay Sonel, Fatsa ilçemize ziyarette bulundu. İlçedeki temaslarının ardından Fatsa Organize Sanayi Bölgesini de ziyaret eden Vali Sonel burada Yönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş tarafından karşılandı. Beraberindeki heyetle birlikte Fatsa Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımları ziyaret eden Tuncay Sonel, mevcut ve planlanan yatırımlarla ilgili FATSO Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş'tan bilgiler aldı.
Karataş FATSO Faaliyetlerini Canlı Yayında Anlattı
5.1.1 Fatsa ve Çevre İlçelerde altyapı işleri ve kaynak bulunması ve işlemlerinin tamamlanması noktasında yerel paydaşlarımızla sık sık bir araya gelip konuları gündemde tutmak
Ağustos 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 6 Ağustos 2020 sabahı Altaş TV'de canlı olarak yayınlanan Ebru Poyrazla Yaz Sohbetleri programının konuğu oldu. Programda pandemi süreci boyunca Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasının yürüttüğü faaliyetler hakkında detaylı bilgiler sunan Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, yeni normale geçiş sürecine dair yorumlarını ve Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasının yeni normale geçiş sürecindeki projelerini izleyicilere aktardı.
DOKA ile Proje Toplantısı
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Ağustos 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve DOKA Ordu İl Koordinatörü Harun Göçer ile birlikte proje toplantısı düzenledi.
FATSO Meclisinden İlçe Emniyet Müdürlüğü Ziyareti
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Ağustos 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinden bir heyet Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile birlikte Fatsa'ya yeni atanan Emniyet Müdürü Sercihan Barutçu'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Görüşmede Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın bölgede bulunduğu çalışmalar konusunda detaylı bilgiler aktarılırken yeni Emniyet Müdürüne başarı dilekleri sunuldu ve ihtiyaç duyulacak hususlarda birlikte çalışma arzusu vurgulandı.
Ordu bağımsız Milletvekili'nden Odamıza ziyaret
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Ağustos 2020 — Ordu Bağımsız Milletvekili Cemal Enginyurt 20.08.2020 günü Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ile 1 saat süren bir toplantı gerçekleştiren Enginyurt Odanın aktif çalışmaları ve yürüttüğü projeler hakkında bilgi aldı. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi'nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, bu konuda yapılan çalışmalarla ilgili diğer Bölge Vekillerine de aktarılan sorunları aktardı.
Karataş Sorunları Karadeniz Bölge Toplantısında Anlattı
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Ekim 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, TOBB tarafından düzenlenen Karadeniz Bölge Toplantısı’nda söz alarak iş dünyasıyla ilgili Fatsa Ticaret ve Sanayi Odasına iletilen sorunları toplantı gündemine taşıdı. Karataş toplantıda ara ödeme yapılan FATSA OSB'deki kamulaştırma ile ilgili beklenen ödeneklerin kalan kısmının tamamlanması halinde genişletilecek alanda yapılacak yeni yatırımlar ve oluşacak istihdam kaynağı ile ilgili de bir sunum yaptı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile İstişare Toplantısı
5.2.2 Fatsa O.S.B. Nın 91 hektarlık kamulaştırma işlemlerine kaynak sağlamak için Ankara ' da ve Yerelde Lobi çalışmaları gerçekleştirmek
Ekim 2020 — Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 360 adet Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'ı online istişare toplantısında bir araya getirdi. Toplantıya katılım sağlayan Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş,
Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğe Proje Bilgilendirmeleri
5.1.1 Fatsa ve Çevre İlçelerde altyapı işleri ve kaynak bulunması ve işlemlerinin tamamlanması noktasında yerel paydaşlarımızla sık sık bir araya gelip konuları gündemde tutmak
Ekim 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Odamızın sorumuluk alanında bulunan Aybastı ve Kabataş ilçelerindeki devam eden faaliyet ve projeler hakkında bilgilendirme sağlamak üzere beraberindeki heyetle Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler'e ve Ordu valisi Sayın Tuncay Sonel'e ziyarette bulundu. Odamızın Aybastı ve Kabataş bölgesindeki faaliyetleri ve planlama aşamasında olan projeleri konusunda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ordu Valisine bilgilendirme sunumları yapıldı.
CHP Ordu Milletvekilinden Odamıza Ziyaret
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Ekim 2020 — Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Ordu Milletvekili Sayın Seyit Torun 21 Ekim 2020 Çarşamba günü beraberinde Cumhuriyet Halk Partisi Fatsa İlçe Sayın Başkanı Murat İnanlı ve partinin ilçe teşkilatı ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'na ziyarette bulundu. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş ve Oda Meclisinden bir heyet tarafından karşılanan Torun'a Başkan Karataş tarafından öncelikle devam eden istihdam garantili meslek edindirme kursumuzu tanıtım maksadıyla Odamız bünyesinde faaliyet gösteren atölyemiz gezdirilirken daha sonra yapılan toplantıda Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın pandemi süreci boyunca devam eden faaliyetleri hakkında bilgiler aktarılarak hazırlanan raporlar ve belirlenen eksiklerle ilgili de kendisine detaylı bilgiler aktarıldı.
Başkan Karataş Gündemi Değerlendirdi
5.1.1 Fatsa ve Çevre İlçelerde altyapı işleri ve kaynak bulunması ve işlemlerinin tamamlanması noktasında yerel paydaşlarımızla sık sık bir araya gelip konuları gündemde tutmak
Kasım 2020 — atsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş TV52 kanalında Fatma Meltem NAZ ile "Sormak Lazım" isimli programın canlı yayın konuğu oldu. 3 Kasım 2020 Salı akşamı gerçekleşen yayında Karataş pandemi sürecinin başlangıcından bu yana Oda faaliyetlerini değerlendirirken izleyicilere süreç boyunca Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası'nın üyelerine sağladığı destekler konusunda detaylı bilgiler ve istatistiki veriler aktardı.
Karataş Ekonomik Durumu ve Beklentileri Yorumladı
5.1.1 Fatsa ve Çevre İlçelerde altyapı işleri ve kaynak bulunması ve işlemlerinin tamamlanması noktasında yerel paydaşlarımızla sık sık bir araya gelip konuları gündemde tutmak
Aralık 2020 — Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, ulusal düzeyde yayın yapan Ordu Altaş TV'de 'Karadeniz Ekonomi' programına konuk olarak salgın hastalık sürecinde alınan güncel tedbirleri ve bu tedbirlerin iş dünyasına etkilerini değerlendirerek 2021 yılında iş dünyasının beklentilerini yorumladı.
Ordu Oda ve Borsaları Hisarcıklıoğlu ile Buluştu
5.2.1 Düzenli olarak paydaşlarla görüşerek FATSO’nun iletişim ağını kuvvetli tutmak
Aralık 2020 — Ordu ili Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Yönetim Kurulu Başkanları, Meclisleri, Genç ve Kadın Girişimci Kurullarının katılımlarıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Başkanlığında bir online istişare toplantısı düzenlendi.

Bütçe Görünümü

Yıllara Göre Bütçe ve Dağılımları

Hizmet Görünümü

Yıllara Göre Oda'ya Yeni Kayıt İşlemleri
Yıllara Göre Oda'dan Verilen Belgeler
Yıllara Göre Ticaret Sicil Müdürlüğü Evrak Trafiği
Yıllara Göre Verilen Diğer Hizmetlerin Dağılımı
Yıllara Göre Toplantı Sayıları ve Dağılımları
Yıllara Göre Üyeler ve İlçelere Dağılımları

Haberleşme ve İletişim Görünümü

Yıllara Göre Haberleşme Araçlarının Kullanımı
Yıllara Göre Medya Görünürlüğü
Yıllara Göre Sosyal Medya Kullanımı