13 Ocak 2020 Piyasa Günlüğü

Piyasalarda Geçen Haftanın Özeti

Geçtiğimiz hafta ABD ve İran arasında yaşananlar küresel piyasaların seyrinde etkili oldu. Hafta başında artan gerilim küresel risk algısının bozulmasına neden olurken, izleyen günlerde yapılan açıklamalar endişelerin bir miktar hafiflemesini sağladı. İngiltere’de Brexit yasa tasarısı Avam Kamarası’nda kabul edildi. Euro Alanı’na ilişkin veriler karışık bir görünüm sunarken, Dünya Bankası küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. TÜİK verilerine göre Ekim’de işsizlik oranı %13,4 düzeyinde gerçekleşti. Bu hafta yurt içi piyasalarda TCMB’nin faiz kararı yakından izlenecek.

ABD işgücü piyasası...
Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan istihdam verileri gündemde yer aldı. Ülkede özel sektör istihdam artışı Aralık ayında beklentileri aşarak 202 bin kişi ile sekiz ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı istihdam ise Aralık ayında 145 bin kişi ile beklentilerin altında artış kaydetti. Bu dönemde ortalama saatlik ücretler bir önceki aya göre %0,1 ile %0,3 olan tahminlerin altında arttı. Böylece, ücretlerdeki yıllık artış Kasım ayındaki %3,1 düzeyinden %2,9’a inmiş oldu. Aralık ayında işsizlik oranı ise bir önceki aya kıyasla değişim göstermeyerek %3,5 oldu.

Euro Alanı’nda veri açıklamaları...
Euro Alanı’nda yıllık tüketici enflasyonu Aralık ayında %1,3 ile son sekiz ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde Bölge’de tüketici güven endeksi üç yıla yakın sürenin en düşük seviyesine gerilerken, Kasım ayında işsizlik oranı %7,5 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Brexit yasa tasarısı kabul edildi.
İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını düzenleyen Brexit yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’nda yapılan oylamada kabul edildi. Tasarının kabul edilmesiyle Brexit şartlarına ilişkin üç yılı aşkın süredir devam eden belirsizliğin sona erdiği değerlendiriliyor. Tasarının 22 Ocak’a kadar parlamentonun üst kanadı olan Lordlar Kamarası'nda görüşülmesi ve Kraliçe’nin onayıyla yasalaşması bekleniyor. Böylece 31 Ocak tarihinde AB’den ayrılığın gerçekleşeceği öngörülüyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ekonomik büyümenin yakın zamanda hızlanmaması durumunda Bankanın harekete geçebileceğini belirterek, ilerleyen dönemde olası bir faiz indiriminin sinyalini verdi. Carney, enflasyonun hedeflenen seviyenin altında seyrettiğine dikkat çekerken, bankanın sahip olduğu faiz indirimi alanı içerisinde karar alabileceğini söyledi.

Dünya Bankası küresel büyüme tahminlerini düşürdü.
Dünya Bankası geçtiğimiz hafta Küresel Ekonomik Görünüm raporunu yayımladı. Ticaret hacminin ve yatırım harcamalarının beklenenden daha yavaş toparlandığı gerekçesiyle küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden kurum, Türkiye’ye yönelik tahminlerini ise değiştirmedi. Dünya Bankası küresel büyüme tahminini 2020 yılı için %2,7’den %2,5’e, 2021 yılı için %2,8’den %2,6’ya düşürdü. Türkiye’de ekonomik aktivitenin 2019 yılında değişim kaydetmeyeceği öngörülürken, 2020 ve 2021 yılları büyüme tahminleri sırasıyla %3 ve %4 seviyesinde tutuldu. Türkiye ekonomisinin iç talebin desteğiyle beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlandığını kaydeden Dünya Bankası, yatırım harcamalarının zayıf seyri nedeniyle toparlanmanın kırılgan olmaya devam ettiğini vurguladı.

Cari denge Kasım ayında 518 milyon USD açık verdi.
Üst üste dört aydır fazla veren cari denge Kasım ayında 518 milyon USD açık verdi. Yılın 11 ayı itibarıyla cari fazla 4.2 milyar USD olurken, 12 aylık kümülatif cari işlemler fazlası 2,7 milyar USD düzeyinde gerçekleşti.

Piyasanın yılsonu enflasyon beklentisi %10,01 düzeyinde...
TCMB Ocak ayı Beklenti Anketi yayımlandı. Ankete göre, piyasanın 2020 sonu için TÜFE enflasyonu beklentisi %10,01 düzeyinde gerçekleşti. Anket katılımcıları GSYH büyümesinin bu yıl %3,4, gelecek yıl %3,7 olacağını tahmin ediyor.

İşsizlik oranı %13,4 düzeyinde gerçekleşti.
İşsizlik oranı Ekim 2019 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan yükselerek %13,4 oldu. 2018 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında; istihdamın inşaat sektöründe 305 bin, tarımda 270 bin ve sanayii sektöründe 30 bin kişi azaldığı görülüyor. Hizmetler sektörü istihdamı ise 78 bin kişi arttı. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı da aylık bazda 0,3 puan gerileyerek %13,6 oldu.

İnşaat sektöründe 2020 yılında %1-2 seviyesinde büyüme bekleniyor.
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından yayımlanan Sektör Raporu'na göre, 2020 yılında ekonominin geneline ilişkin beklenen %4'lük büyümenin inşaat sektörüne etkisinin sınırlı kalması bekleniyor. İnşaat malzemeleri sanayisinin 2020'de inşaat sektörüne paralel olarak %1-2 seviyesinde büyümesi bekleniyor. Konut talebinin bu yıl 2019'un üzerinde gerçekleşeceği, ancak söz konusu talebin 2020'de yeni inşaatlardan ziyade mevcut stokların eritilmesine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Finansal piyasalar...
Geçtiğimiz hafta ABD ve İran arasında artan gerilim küresel piyasaların seyrinde etkili oldu. Gerginliğin arttığı hafta başında küresel hisse senedi piyasalarında satışlar görülürken, güvenli liman yatırım talebinin artmasıyla altının ons fiyatı 1.600 USD düzeyini aştı. Ayrıca, Brent türü petrolün varil fiyatı 72 USD düzeyini test etti. İzleyen günlerde gerginliğin yatışması risk iştahını olumlu etkiledi.

Küresel gelişmelere paralel olarak oynaklığın arttığı BIST-100 endeksi haftalık bazda %4,4 yükseldi. TL, dolar ve euro karşısında değer kazanırken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 56 baz puan düşüşle %11,21 oldu.

Bu hafta ABD ile Çin arasında imzalanacak olan birinci aşama ticaret anlaşması ve jeopolitik gelişmelerin yanısıra ABD’de Aralık ayı enflasyon ve Çin’de 2019 yılı dördüncü çeyrek büyüme verileri izlenecek. Yurt içinde ise TCMB’nin toplantısı yakından takip edilecek. Piyasa TCMB’nin 50-100 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesini bekliyor. Yurt içinde ayrıca sanayi üretimi ve bütçe verileri açıklanacak.
 
Önceki Gün
Ocak
13
 
Sonraki Gün
Haziran
5