Taleplerimiz Karşılık Buluyor

25.03.2020 / 11:19:29 225 okunma

18.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ve Koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini asgari düzeyde tutmayı hedefleyen "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketine ilave edilmesi gereken hususlar hakkında üst birliğimiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne üyelerimizden topladığımız geribildirimlerden derlediğimiz raporumuzu sunmuştuk. Raporda belirttiğimiz hususlar hakkında ilgili bakanlıklardan bazı güncellemeler geldi. Bu güncellemeler hakkında kamuoyuYönetim Kurulu Başkanımız Tayfun Karataş tarafından bilgilendirildi. Karataş'ın açıklaması:


Ekonomik İstikrar Kalkanı paketine ilave edilmesi gereken hususlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Paylaşmak istediğim bazı güncellemeler var. Taleplerimizin karşılık bulmaya başladığını görmek sevindirici. Bunun için başta Birlik Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve ve taleplerimize hızlı dönüş sağlayan ilgili Bakanlıklarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İlk konu Kısa Çalışma Ödeneği. Bildiğiniz üzere hazırladığımız raporda başvurunun kolaylaştırılması ve sürenin düşürülmesi gerekliliği ile ilgili tavsiyelerimizi sunmuştuk. Mevcut koşullarda 600 günlük bir prim ödeme şartı ve söz konusu hizmet sözleşmesinin minimum 120 günlük olması şartı aranmaktaydı Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından yapılan güncelleme ile bu süreler 450 gün prim 60 gün hizmet akdi şeklinde güncellendi. Başvurular bağlı bulunan İŞKUR Müdürlüklerine yapılabiliyor. Başvuru işlemleri ve detayları ile ilgili her türlü bilgi ve formu Odamız web sitesinde hali hazırda yayınlıyoruz.

Diğer bir konumuz da biliyorsunuz, Mücbir Sebep Hali kapsamına alınan firmaların kapsamının genişletilmesi yönünde tavsiyelerimiz raporumuzda yer almıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızdan da bu konuda bir güncelleme gelerek kapsam genişletildi. Yapılan güncellemeyle Muhtasar ve KDV’nin ertelendiği sektörler genişledi ve çoğunluğu mikro-küçük ölçekli şahıs işletmesi-ticari-zirai-serbest meslek erbabı Üyemiz de bu kapsama dahil edilmiş oldu. Bu konu ile ilgili de yayınlanan tüm duyuru ve güncellemeleri anlık olarak Üyelerimize Odamız web sitesi ve sosyal medya kanalları aracılığıyla duyurduk ve  duyurmaya devam ediyoruz. 

Raporumuzda üzerinde durduğumuz hususların bir çoğu için düzeltmeler/iyileştirmeler geldi.Bize gelen her türlü öneri ve şikayeti dikkatle analiz ederek raporladık ve raporladığımız her hususun takibini yaptık. Takibimizi sürdürüyoruz. Bize gelen geribildirimlere göre sunmamız gereken yeni unsurlar olduğunda da sunmaya devam edeceğiz. Bu nedenle Odamızın tüm dijital iletişim kanalları (WhatsApp yardım hattımız, web sitesi iletişim formlarımız, sosyal medya hesaplarımızın mesaj kutuları) 24 saat açık ve hizmetinizde. Dilediğiniz an mağduriyetlerinizi bizlere ulaştırmaktan lütfen çekinmeyin.

Son husus da bildiğiniz gibi bankalarımızın zor durumdaki yatırımcımıza, esnafımıza sağlayacağı kolaylıklar konusu. Kamu bankaları tarafından sağlanan yeni ekonomik kolaylıkların özel bankalar tarafından da sağlanması gerektiği ile ilgili bir çağrı paylaşmıştım yakın zamanda. Bazı özel bankalarımızdan duyurular gelmeye başladı bu konuda. Bu bankalarımızın da yayınladıkları olanakları derleyerek web sitemiz ve sosyal medya kanallarımızda paylaştık. Takibine de devam ediyoruz. Yeni olanakları anlık olarak kıymetli Üyelerimize duyuracağız. Bu paketleri incelemeye ve analiz etmeye başladık. Bu hususta da gerekmesi halinde çağrılarımızı yineleyeceğiz.

Salgın hastalık nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde bu zor zamanların üstesinden gelmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Allah tez zamanda milletimizi huzur ve refaha kavuştursun.

Taleplerimiz Karşılık Buluyor Başlıklı Haberi Paylaşın:

Gündemdeki Diğer Haberler

FATSO'dan Vatandaşlarımıza Ücretsiz Maske

1 gün önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak kamuoyunun yakından takip ettiği üzere salgın hastalık ...

Salgın Hastalık Sürecinde Gerçekleşen Tüm Talepler

4 gün önce

Koronavirüs (COVID-19) salgın hastalık sürecinde iş dünyasının yaşadığı ve yaşaması ...

DKC Grup'tan Önemli Yatırım

4 gün önce

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nin ve Bölgemizin ihracata katkı anlamında önemli firmalarından ...

Özel Bankalar Kötü Gün Dostu Olamadı

6 gün önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı tayfun Karataş, yaşanan salgın ...

Üyelerimizin Maske İhtiyaçlarını da Karşılıyoruz

6 gün önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak kamuoyunun yakından takip ettiği üzere salgın hastalık ...

Biz Bize Yeteriz Türkiyem

1 hafta önce

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan dayanışma ...

KGF'de Limitler Yükseldi Şartlar Kolaylaştı

1 hafta önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kredi Garanti Fonu hakkında ...

Başkan Karataş'tan Sicil Affı Açıklaması

1 hafta önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş içinde bulunduğumuz ...

Türk Eximbank'tan Salgın Sürecinde İhracatçıya Sağlanan Kolaylıklar

2 hafta önce

Türk Eximbank ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde tüm dünyayı saran virüs salgını ...

Türkiye Bankalar Birliği'nden Çek Ödeme Destek Kredisi

2 hafta önce

Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ'lerimiz olmak üzere kurumsal ...

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi İle İlgili İkinci Raporumuz

2 hafta önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 18.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep ...

KOSGEB'den KOBİ'lere Destek ve Ek Süre

2 hafta önce

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs KOVİD-19’a karşı KOBİ’lere ...

Kamu Bankalarından İş'e Devam Kredi Desteği

2 hafta önce

 Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları ...

Taleplerimiz Karşılık Buluyor

2 hafta önce

18.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ...

Sağlık Çalışanlarının Maskesi FATSO'dan

2 hafta önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde İŞKUR desteği ile faaliyetini sürdürmekte olan ...