Ekonomik İstikrarda Devamlılık için Alınması Gereken Tedbirler

29.09.2020 / 08:19:53 130 okunma

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak meslek gruplarından aldığımız geribildirimler sonucu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne ulaştırılmak üzere bazı alanlarda tedbir önerilerini içeren raporumuzu hazırladık.


Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş tarafından basın ve kamuoyu le de paylaşılan raporu Karataş; "Salgın hastalık süreci maalesef hayatımızın merkezinde yer almaya ve etkilerini her alanda hissettirmeye devam ediyor. Üyelerimizden aldığımız geribildirimler ve gözlemlerimiz sonucunda bazı ilave tedbirlerin ivedilikle alınmasının iş dünyasının faydasına olacağı kanaatindeyiz. Bu konuda hazırladığımız raporu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ulaştırıyoruz. Raporu kamuoyu ile paylaşmak isterim. Her zaman olduğu gibi aciliyetini vurguladığımız hususların takipçisi olacağız." dedi.

Söz konusu raporumuz değerli üyelerimizin bilgisine aşağıda sunulmaktadır.

EKONOMİK İSTİKRARDA DEVAMLILIK İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER
Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de yoğun şekilde etkileyen ve etkilemeye de devam eden Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ekonomik anlamda iş dünyasının gördüğü zararı en aza indirmek maksadıyla salgının ilk günlerinden itibaren açıklanan bir takım ekonomik tedbirler nedeniyle Türk iş dünyası hem toplum sağlığının korunması hem de bu süreçte ortaya çıkan ekonomik problemlere anında çözüm üreten anlayışı nedeniyle devletimizin ilgili kademelerine ve yetkililerine teşekkürü borç bilmektedir.

Mart ayı başlangıcından itibaren ülkemizi de etkilemeye başlayan salgın, geçen 6 aylık süre zarfında alınan bazı tedbirlerle kontrol altında tutulmaya çalışılsa da günlük hayatımızdaki etkisini ne yazık ki yoğun şekilde halen hissettirmekte, toplum sağlığı için önemli bir tehdit olmayı sürdürmekte ve doğal olarak iş dünyası üzerinde de taşıması artık imkansıza yakın ağır bir yük oluşturmaya devam etmektedir. Öte yandan iş dünyasının omuzlarındaki yükü hafifletmek adına alınan bazı ekonomik tedbirler ve sağlanan finansman olanakları için öngörülen erteleme süreleri ise 6 aylık sürenin tamamlanıyor olmasıyla sona ermektedir.

Bu süre zarfında salgının yoğunluğunda yaşanan artış mevcut birçok sektörde görülmesi beklenen ekonomik düzelmenin önüne geçmiş, iş dünyasının üzerindeki yük artışının üyelerimizden ve ilgili meslek komitelerimizden aldığımız geri dönüşlerle sabit olduğu tarafımızca görülmüştür. İçinde bulunduğumuz noktada alınan ekonomik tedbirlerin sıkı bir şekilde devam etmesi gerekliliği ve bazı sektörler için ilave tedbirler alınması ihtiyacı hasıl olmuştur. Üyelerimizden ve meslek komitelerimizden aldığımız geribildirimler neticesinde öngördüğümüz bazı sorunlar aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

1.  Eğitim-öğretim faaliyetlerinin devamlılığı hususunda yaşanan belirsizlikler nedeniyle özel eğitim kurumları başta olmak üzere bu sektörün ve etki alanında çalışan sektörlerin temsilcileri faaliyetlerini sürdürmenin imkansız hale geldiğini vurgulamaktadır. Özellikle karayolu ile taşımacılık yapan S plakalı öğrenci servislerinin, giyim eşyaları alanında okul kıyafetleri üretim ve satışı yapan sektör temsilcilerinin ve kırtasiye sektörü temsilcilerinin mağduriyetlerini yakın zamanda sunduğumuz raporla belirtmiştik. Bu konudaki mağduriyetlerin sürmekte olduğunu teşhis etmekteyiz.

2.  Her ne kadar kontrollü normalleşme süreci ile iyileşme görülmesi beklense de turizm sektöründeki faaliyetler de yaz sezonuna rağmen durma noktasına gelmiş ve bu sektördeki temsilciler de pandemi başlangıcında aldıkları destekleri geri ödeme konusunda gerekli iş hacmine ulaşamamıştır.

3.  Genel olarak salgın hastalık sürecinin başından bugüne hem finansman olanaklarından, hem de kısa çalışma ödeneği, prim desteği gibi olanaklardan faydalanan sektör fark etmeksizin iş dünyasının tüm temsilcileri beklenen ekonomik normallere dönüşün gerçekleşmemesi nedeniyle mevcut istihdam hacimlerini korumak adına kısa çalışma ödeneği, prim desteği gibi uygulamalardan yararlanmaya devam etmeyi beklemekle birlikte faydalandıkları finansman olanaklarının ödemelerinde erteleme talep etmektedirler.

4.  KOBİ’lerin büyük bir çoğunluğundan pandemi sürecinin başından beri kararlı bir şekilde değinilmeyen konulardan biri olan elektrik, su, kira desteği gibi konularda acil bir çözüm beklentisi sürekli olarak vurgulanmaktadır.

5.  Şu ana kadar duyurulan olanaklardan bozuk sicilleri nedeniyle faydalanamayan iş dünyası temsilcilerinin durumu geri dönüşü zor bir noktaya yaklaşmaktadır. Sektör bağımsız olarak daha önceki dönemde de aciliyetini vurguladığımız sicil affı konusunun hassasiyetle bir kez daha değerlendirilerek gündeme alınması elzemdir.

Belirtilen hususlarda tedbir almak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde ve Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde gerekli çalışmaların yapılarak devletimizin ilgili organlarında sorunların temsilinin sağlanması hususunda bilgi ve yardımlarınızı rica eder, saygılar sunarız.

Ekonomik İstikrarda Devamlılık için Alınması Gereken Tedbirler Başlıklı Haberi Paylaşın:

Gündemdeki Diğer Haberler

Üye Aidatları ve Munzam Aidatlar Hakkında Önemli Hatırlatma

3 gün önce

Odamız yıllık üye ve munzam aidatları için belirlenen son ödeme tarihi 2 Kasım 2020 ...

Ordu Milletvekili Seyit Torun'dan Odamıza Ziyaret

4 gün önce

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Ordu Milletvekili ...

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğine Ziyaret

1 hafta önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, Odamızın sorumuluk ...

Fatsa OSB İçin Yatırımcı Adayları İle Görüşmeler Sürüyor

2 hafta önce

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşmesi muhtemel yeni yatırımlar üzerinde çalışmaya ...

İleti Yönetim Sistemi Hayata Geçiyor

2 hafta önce

Kamuoyunda bilindiği üzre Ticaret Bakanlığı, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi ...

TEKSTİLPARK Projesi için Ziyaretler Sürüyor

2 hafta önce

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliği ile Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde ...

2020 Yılı 2. Dönem Meslek Edindirme Kursumuz Başlıyor

3 hafta önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İŞKUR arasında imzalanan MEGİP protokolü kapsamında ...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile İstişare Toplantısı

3 hafta önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 360 adet Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ile Sanayi ...

Karataş Sorunları Karadeniz Bölge Toplantısında Anlattı

3 hafta önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, TOBB tarafından ...

Ekonomik İstikrarda Devamlılık için Alınması Gereken Tedbirler

1 ay önce

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak meslek gruplarından aldığımız geribildirimler sonucu ...

KVKK Uygulanmaya Başlıyor

1 ay önce

Bilindiği gibi, Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında kişisel veri kapsamına giren ...

QNB Finansbank'tan Üyelerimize Özel Dijital Çözümler

1 ay önce

QNB Finansbank tarafından duyurulan Dijital Köprü Kampanyası ile üyelerimize özel ...

Kurumlar ve İşyerleri İçin Toplu HES Kodu Sorgulama

1 ay önce

Bilindiği gibi, HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, vatandaşların ...

Yatırımcılar İçin Destek Bilgileri Tek Platformda

1 ay önce

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, yatırımcıların, ...

Okul Kıyafetleri Üretici ve Satıcılarının Sektörel Sorunları

1 ay önce

İlgili meslek komitesi toplantıları ve diğer geribildirimler yolu ile okul kıyafeti üreticileri ...